ensonhaber.com

Orta Doğu sıkıntılı zamanlardan geçiyor..

Hamas'ın askeri kanadı El-Kassam Tugayları ve İsrail arasında 7 Ekim'den bu yana süren çatışmalar sebebiyle bölgeye kan ve göz yaşı hakim.

İsrail, Hamas'ın saldırılarını bahane ederek abluka altındaki Gazze Şeridi'ne havadan ve karadan bomba yağdırıyor.

Sivil gözetmeksizin saldırılarını sürdüren İsrail, 18 günde 5 binden fazla masum sivili katletti.

"İran'a saldırırsak, Rusya sessizce oturup izlemeyecek"

Bölgedeki gelişmelere dair analizleriyle ve Türkiye hakkında yaptığı yorumlarla ön plana çıkan ABD'li emekli asker ve askeri analist Douglas Macgregor, canlı yayında İsrail- savaşını değerlendirdi.

Amerika'nın bölgede dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Macgregor şöyle dedi:

"Amerikalıların anlaması gereken en önemli şey; İran'a Hizbullah temelinde saldırırsak, İsrail Gazze'yi işgal ederse Rusya'yla çatışmaya gireriz. Rusya sessizce oturup İran'ın ABD'nin bölgedeki hava ve deniz gücü tarafından yok edilmesini izlemeyecek. Ve Rusya bu işe giriştiğinde, bu sadece yerel bir çatışmadan, belki de bölgesel bir savaştan çok daha fazlası haline gelecektir. Bunu iyice düşünmedik. Bunu yapmamız gerekiyor."

"Türkiye, bölgenin en büyük silahlı kuvvetlerine sahip"

Türkiye'nin bölgedeki gücüne değinen Macgregor şu ifadeleri kullandı:

"Ve o noktada Türklerin dışarıda kalabileceğinden oldukça şüpheliyim. Türkler Sünni Müslümanlardır. Onlar Sünni Müslümanların fiili liderleridir. Bölgenin en büyük silahlı kuvvetlerine sahipler. İsrail'e çok yakınlar. Güçlerini çok hızlı bir şekilde Suriye üzerinden güneye taşıyabilirler. Ve eminim ki Beşar Esad, bu harekatın başlangıcından sağ kurtulacağını varsayarsak, onlara engel olmayacaktır."

"Kıyamete giden çok tehlikeli bir yoldayız"

Macgregor sözlerinin devamında şöyle dedi:

"Bu yolda ilerlersek İsrail'e ne yapacağız? Ve öyle görünüyor ki, daha çok Dışişleri Bakanı Blinken'ı dinliyoruz. O, müzakereye ve ara buluculuğa yer olmadığını söyleyen, giderek daha çok baş komutanımıza benzeyen biri. Hamas'ın yok edilmesi gerekiyor. Gazze'ye girmeliyiz. Eğer öyleyse, sanırım kıyamete giden çok tehlikeli bir yoldayız."