Euro
10.0748
0.07%
Dolar
8.5547
0.07%
Altın
495.77
0.06%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
294.483
1.72%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  ABD’li General Austin Miller, Afganistan’daki komutanlık görevinden istifa etti

  ABD’nin Afganistan’daki askeri birliklerinin başındaki General Austin Miller, başkent Kabil’de düzenlenen törenle komutanlık görevinden ayrıldığını duyurdu.
  • İHA
  • 12.07.2021 - 23:00
  ABD’li General Austin Miller, Afganistan’daki komutanlık görevinden istifa etti

  ABD’nin Afganistan’daki askeri birliklerinin geri çekilme süreci devam ediyor.

  ABD’nin Afganistan’da karada görev yapan son dört yıldızlı generali olan Miller başkent Kabil’de düzenlenen törenle komutanlık görevinden istifa etti.

  ''DEVAM EDEN ŞİDDETİN DURDURULMASI GEREKİYOR''

  Kabil’deki askeri karargahın önünde konuşan 60 yaşındaki Miller, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin unutulmayacağını ifade ederek, Taliban’a saldırılarını durdurma çağrısında bulundu.

  Miller, "Taliban’a söylediğim şey onların da sorumlu olduğu. Devam eden şiddet Afgan halkının iradesine aykırı ve durdurulması gerekiyor" dedi.

  ABD’li General Austin Miller, Afganistan’daki komutanlık görevinden istifa etti #1

  GERİ ÇEKİLME SÜRECİNİN YÜZDE 90’INDAN FAZLASI TAMAMLANDI

  ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin yüzde 90’ından fazlasının tamamlandığı belirtilerek, “Geri çekilme süreci devam ediyor. ABD Merkez Komutanlığı, tüm geri çekilme sürecinin yüzde 90’ından fazlasını tamamladığımızı tahmin ediyor” denildi.

  BIDEN, ÇEKİLMEYİ 14 NİSAN’DA DUYURMUŞTU

  Biden, 14 Nisan’da ABD’nin 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan geri çekilmeye başlayacağını ve sürecin Dünya Ticaret Merkezi, İkiz Kuleler ve ABD Savunma Bakanlığına yönelik terör saldırılarının 20. yıl dönümü olan 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu.

  ABD’nin ardından NATO tarafından yapılan açıklamada ise, "Birliklerimiz birlikte Afganistan’a gitti, şimdi birlikte çıkıyoruz" denilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir