Dolar
6.7425
0.1648%
Euro
7.6563
1.0652%
Altın
1719.2
1.1704%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
373.599
1.5358%
Bitcoin
66203.2
2.2167%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  ABD'li sözcü PYD'ye de yardım edildi sözünü düzeltti

  ABD'li sözcü PYD'ye de yardım edildi sözünü düzeltti

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, yardımın Kürtlere de gittiğini söyledi, sonra sözlerini düzeltmek zorunda kaldı.
  • AA
  • 15.10.2015 - 23:20

  ABD'li sözcü PYD'ye de yardım edildi sözünü düzeltti

  peter cook

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, ABD yönetiminin Suriye'nin kuzeyindeki muhaliflere pazar günü yaptığı askeri malzeme yardımının Kürt gruplara da gittiğini söyledi, ancak daha sonra sözlerini düzelterek, "Havadan yapılan yardımın istenildiği gibi taramadan geçirilmiş Suriyeli Arap güçlere teslim edildiğini" bildirdi.

  Sözcü Peter Cook, Pentagon'daki basın toplantısında soruları yanıtlarken, AA muhabirinin konuyla ilgili sorusu üzerine, salı günü ABD öncülüğündeki koalisyonun DAEŞ'e karşı Suriye ve Irak'ta yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren'ın sözlerine atıf yaptı.

  "KÜRTLERE DE SİLAH YARDIMI YAPILDI"

  Peter Cook, "Albay Warren'ın da size aktardığı gibi mühimmat ve diğer malzemeler havadan başarılı bir şekilde teslim edildi. Bunlar bazı Suriyeli Arap güçler ve aynı zamanda Kürt güçler tarafından alındı" ifadesini kullandı.

  "Anladığım kadarıyla bunlar özel olarak Suriyeli Arap güçlere gitti" diyen Cook, sözlerinin devamında, "Mühimmatın bir kısmını alan diğer gruplar, muhalif gruplar da olabilir" dedi.

  AA muhabirinin, "PYD de bu gruplara dahil mi" sorusu üzerine Cook, "Evet" yanıtını verdi.

  GAZETECİLER MAİL ATIP SÖZLERİNİ DEĞİŞTİRDİ

  Basın toplantısının sona ermesinden kısa bir süre sonra Cook, gazetecilere elektronik posta yoluyla kısa bir açıklama gönderdi. Sözlerine açıklık getirmek istediğini kaydeden Sözcü Cook, şunları ifade etti:

  "Pazar günü Suriye'nin kuzeyinde havadan yapılan yardım istenildiği üzere taramadan geçirilmiş Suriyeli Arap güçlere başarılı şekilde teslim edilmiştir. Şu anda bu malzemelerin başka gruplarla paylaşıldığı yönünde hiçbir gösterge bulunmamaktadır."

  Görüş Bildir