ABD'liler alışveriş için birbirini ezdi

ABD'liler alışveriş için birbirini ezdi

ABD'de 'Black Friday' (Kara Cuma) olarak adlandırılan ve mağazaların büyük indirimler yaptığı Şükran gününden sonraki ilk Cuma, her sene olduğu gibi yine alışveriş çılgınlığına dönüştü.

BİRBİRLERİNİ EZDİLER

Ülkedeki firmaların elektronikten tekstile birçok üründe yüzde 80'lere varan indirim yaptığı alışveriş merkezlerinde insanlar adeta birbirlerini ezdi. Amerikalılar, indirimli ürünlere yoğun ilgi gösterdi. Yaşanan izdihamlar sebebiyle çok sayıda müşteri yaralandı, güvenlik görevlileri zor anlar yaşadı.

ABD'nin en büyük alışveriş merkezi olan Minneapolis'teki Mall of America'nın sözcüsü, gece yarısından beri 30 binden fazla kişinin alışveriş yaptığını belirtti. Ulusal Perakende Federasyonu, 'Kara Cuma'da 147 milyon Amerikalının alışveriş merkezlerine gittiğini bildirdi.

Dünyanın en büyük perakende şirketi Wal-Mart, Perşembe akşamından Cuma sabahına kadar 1,3 milyon televizyon, 1,3 milyon oyuncak bebek, 250 bin adet bisiklet satışı yapıldığını, Perşembe akşamı itibariyle açık olduğu ilk 4 saatte her saniye 5 bin ürün satıldığını duyurdu.