Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.830
0.55%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  ABD'nin IŞİD saldırısında bir Türk hayatını kaybetti

  ABD'nin 5 Arap ülkesiyle birlikte düzenlediği IŞİD'e yönelik hava saldırısında Ebu Yusuf El Türki kod adlı Türk vatandaşı hayatını kaybetti.
  • 23.09.2014 - 14:07
  ABD'nin IŞİD saldırısında bir Türk hayatını kaybetti

  ABD'nin 5 Arap ülkesiyle birlikte Suriye'de IŞİD ve El Kaide bağlantılı örgüte yönelik düzenlediği hava saldırısında öldüğü belirlenen Ebu Yusuf el Türki lakaplı 38 yaşındaki Ümit Yaşar Toprak'ın, eşi ve 5 çocuğunu Bursa'da ailesinin yanına bırakarak Esad yönetimi ve IŞİD'e karşı savaşmak için Suriye'ye gittiği öğrenildi.

  SERBEST BIRAKILMIŞTI

  El Kaide bağlantılı El Nusra cephesinde kanas tim komutanı olduğu öne sürülen Toprak'ın, Türkiye ziyareti sırasında ABD Başkanı George W.Bush'a suikast planlayan örgütün üyesi olmaktan gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

  ABD nin IŞİD saldırısında bir Türk hayatını kaybetti #1

  IŞİD'E KARŞI SAVAŞMAK İÇİN EL NUSRA'YA KATILMIŞTI

  Merkez Osmangazi İlçesi'nde mermercilik yapan Ümit Yaşar Toprak, iddiaya göre iki ay önce Esad ve IŞİD'e karşı savaşmak üzere, eşi ve 5 çocuğunu aynı binada oturdukları ailesine bırakarak El Kaide bağlantılı El Nusra örgütüne katılmıştı. Bu süre içerisinde ailesini zaman zaman ailesiyle telefonla görüştüğü önü sürülen Toprak'ın bu Sabah ABD'nin IŞİD ve El Kaide bağlantılı örgüte yönelik hava saldırısında öldürüldüğü ortaya çıktı.

  AİLESİ GÖRÜŞME TALEBİNİ REDDETTİ

  El Nusra Cephesi'nde kanas birliğinin tim komutanı olduğu öne sürülen Toprak'ın, 2012 yılında da Irak'a gittiği ve bir süre kaldıktan sonra Bursa'ya döndüğü öğrenildi. Hava saldırısında hayatını kaybeden Ümit Yaşar Toprak'ın ailesi, konuyla ilgili konuşmak istemediklerini belirterek görüşme talebini reddettiler.

  ABD nin IŞİD saldırısında bir Türk hayatını kaybetti #2

  DHA'YA KONUŞMUŞTU

  Ümit Yaşar Toprak, 2004 yılı Nisan ayında Türkiye'ye gezi düzenleyecek olan dönemin ABD Başkanı George W.Bush'a suikast hazırlığı yaparken, Bursa polisi tarafından çökertilen El Kaide bağlantılı Ensar El İslam örgütü üyesi olmaktan, kardeşi ile birlikte gözaltına alınmıştı. Tutuklanan ağabeyi mahkemede bu suçtan hüküm giyerken, tutuksuz yargılanan ve beraat eden Toprak ise DHA muhabirinin sorularını cevaplamıştı. Ümit Yaşar Toprak yaptığı açıklamada, Amerika ve İsrail'in saldırgan politikalarını nefretle ve lanetle karşıladıklarını söylemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir