ABD'nin kayyum endişesi

kayyum

İçişleri Bakanlığı, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği gerekçesiyle bugün 28 belediyeye kayyum atadı.

Kayyum atamasının ardından ABD Ankara Büyükelçiliği "Türkiye'nin Güneydoğusu'nda Bugün Gerçekleşen Olaylarla İlgili Açıklama" başlıklı yazı paylaştı.

KAYYUMLAR BUGÜN ATANDI, METİN DÜN YAZILDI

Elçiliğin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamanın tarihinin ise 10 Eylül olması dikkat çekti.

Bu detaya göre bugün yapılan kayyum atamalarıyla ilgili yayınlanan tepki metninin dün yani resmi atamalar gerçekleştirilmeden yazıldığı anlaşılıyor.

ABD'nin kayyum endişesi

ABD'nin kayyum endişesi

ENDİŞE DUYUYORUZ

Yapılan açıklamada, "Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz. Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."