Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
714.045
2.21%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Afganistan'ın yeni cumhurbaşkanı yemin etti

  Afganistan'da 14 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle seçilen Eşraf Gani Ahmedzay, bugün yemin etti.
  • 29.09.2014 - 15:50
  Afganistan'ın yeni cumhurbaşkanı yemin etti

  Afganistan ın yeni cumhurbaşkanı yemin etti #1

  Afganistan'da 14 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunun galibi olan Eşraf Gani Ahmedzay bugün yemin ederek görevi Hamid Karzai’den devraldı. Bugün Kabil’de gerçekleştirilen devir teslim törenine 200’ü yabancı olmak üzere 1,400 davetli katıldı.

  DEVİR TESLİM TÖRENİNDE KONUŞTU

  Törene Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldı. Ülkede alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve çevresindeki yollar araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Devir teslim töreninde konuşan Hamid Karzai, Afganistan’ın tekrar eski günlerine dönmeyeceğini söyledi.Afganistan ın yeni cumhurbaşkanı yemin etti #2

  AFGAN HALKINDAN DESTEK İSTEDİ

  Karzai görevini barışçı yollarla seçilmiş bir cumhurbaşkanına devrettiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Karzai, Afganistan’a henüz barışın gelmediğini ancak yeni hükümetin bunu başaracağına inandığını söyledi. Karzai son olarak Afgan halkına yeni hükümetlerinin yanında olmasını ve onlara destek olmasını istedi. Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yemini sırasında konuşan Eşraf Gani Ahmedzay, politik konuların çözümlenmesi gerektiğini söyleyerek Taliban’a bu sürece katılmaları çağrısında bulundu.Afganistan ın yeni cumhurbaşkanı yemin etti #3

  İLK AŞAMA; ÜLKE BARIŞI İÇİN KOMŞULARLA ANLAŞMA

  Afganistan Hükümetinin inançlı, barışı destekleyen ve kararlı olduğunu da sözlerine ekleyen Ahmedzay, "Hükümet, Afganistan halkını ve çocuklarını öldürenlere karşı tüm meşru araçları kullanacaktır" dedi. Afganistan’ın güvenlik konusuna da değinen yeni Cumhurbaşkanı Eşraf Gani Ahmedzay, Afganistan’ın sahip olduğu farklı bağlantı ve ısrarlarla, ilk aşamada ülkeye barış getirecek komşu ülkelerle anlaşmalar yapacağını da vurguladı.

  Afganistan ın yeni cumhurbaşkanı yemin etti #4

  GÜVEN OYU KULLANANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

  Dr. Eşraf Gani Ahmedzay, Afgan ruhunun diğer milletler karşısında kullanılmayacağını söyleyerek yemin etti. Eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ise, Karzai’ye hizmetleri için ve Taliban'ın seçimi engelleme girişimlerine rağmen güven oyu kullananlara teşekkür etti. Milli Birlik Hükümeti'ne bağlı olduklarını söyleyen Abdullah, "Bizim bağlılığımız, birleştirilen bir takım olarak birlikte ulusal birliği oluşturmak olacaktır" açıklamalarını yaptı. Eşraf Gani Ahmedzay resmen devlet başkanı olurken eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah başbakanlık yetkilerine sahip olan bir CEO atayacak. Kurulacak Milli Birlik Hükümeti; CEO, iki yardımcısı ve bakanlardan oluşacak.

  Afganistan ın yeni cumhurbaşkanı yemin etti #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir