Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü
AA

Son zamanlarda dünya gündeminin yoğun olarak takip ettiği Polonya ve Belarus sınırında yeni gelişmeler yaşandı.

Tansiyonun yüksek geçtiği bölgeye birtakım ziyaretlerde bulunan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

SINIRDA YAŞANANLARIN GEÇİCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Önce lojistik merkezine gelen Lukaşenko, Kızılhaç yetkililerinden bilgi alarak 2 bin civarında kişinin bulunduğu kapalı alanda insanların sorunlarını dinledi.

Burada yaptığı konuşmada, kendisinin görevinin başı dertte olanlara yardım etmek olduğunu söyleyen Lukaşenko, sınırda bulunan sorunun geçici olduğunu, Belarus olarak bu insanların istediklerini yapacaklarını dile getirdi.

Sınırdaki bu insanların kaderleri üzerinden siyaset yapmayacaklarını kaydeden Lukaşenko, Belarus’tan ülkelerine şu ana kadar yaklaşık bin kişinin gönderildiğini aktardı.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

"ŞUNU BİLİN Kİ İSTEMEDİĞİNİZ SÜRECE ÜLKENİZE GÖNDERİLMEYECEKSİNİZ"

Lukaşenko, "Şunu bilmenizi isterim ki, siz istemezseniz biz hiçbir şekilde sizi uçaklara yüklemeyeceğiz ve ülkenize göndermeyeceğiz. Kim Batı’ya doğru gitmek isterse bu onun hakkıdır. Sizi yakalamayacağız, zor kullanmayacağız, tutmayacağız." dedi.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

"ÇOK SAYIDA HASTA VE BİTKİN İNSAN VAR"

Belarus’tan Polonya, Litvanya ve Letonya topraklarına günlük olarak 200 kadar kişinin geçiş yaptığını anlatan Lukaşenko, "Bazıları yakalanıp sınırdan geri atılıyor. Çok sayıda hasta ve bitkin insan var. Her gün yaklaşık 10 kişiyi hastaneye götürüyoruz. Geri kalanlar 24 saat içinde tekrar Almanya’ya gitmek için Polonya topraklarına gidiyor" ifadelerini kullandı.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

AB'YE "BU İNSANLARI ALIN" DEDİ

Lukaşenko, sınırda bulunan insanların çoğunluğunun Almanya’daki aileleri ile birleşmek istediğini belirterek, "Bu insanları kendinize alın. Almanya için bu büyük bir yük değil. Ancak bunu Polonya engelliyor" dedi.

Afganistan kaynaklı göç dalgasının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gitmek için Ukrayna topraklarını kullanacağını ifade eden Lukaşenko, bu hususun Belarus tarafını ilgilendirdiğini, Ukrayna’nın ise göçmenlere karşı sınırlarını güçlendirdiğini hatırlattı.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

"AB SONUNDA BÜYÜK BİR SORUNLA KARŞILAŞACAK VE BOĞULACAK"

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Lukaşenko, AB’nin sınırda bekleyenleri aileleri ile birleştirmek istemediğini söyleyerek, sınırdaki insanların normal ve barışçıl olduğuna dikkati çekti.

Lukşenko, "AB sonunda büyük bir sorunla karşılaşacak. Afganlar, Ukrayna üzerinden de sel gibi gelirse Avrupa boğulacak. Ukrayna sınırından bir kuruş için herkesi oraya salacaklar. Eğer bizi şimdi duymak istemiyorlar ve bu sorunu çözmek istemiyorlarsa tabii ki" diye konuştu.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

"BU TAMAMEN SAÇMALIK"

Belarus’un göçmen krizinden fayda sağladığına ilişkin iddiaları yalanlayan Lukaşenko, "Belavia’nın (Belarus haya yolları) bu insanları getirdiğine, onları buraya taşıdığımıza ve bunun bizim için faydalı olduğuna yönelik yalan haberlere inanmayın. Bu tamamen saçmalık. Belarus bu da bu durumdan zarar gören taraftır. Ben ve bürokratlarım başka sorunlarla uğraşmak yerine mülteci krizinden çıkan sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz" dedi.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

"BENİ BOĞMAYA KALKTINIZ"

Belarus’un değil, Batı’nın sınırdaki bu krizden yararlanmaya çalıştığını belirten Lukaşenko, "Bu durumu özellikle Polonya’nın kullandığını, onlara da ABD’nin ne yapacağını dikte ettiğini" dile getirdi.

Ayrıca Lukaşenko, "Belarus, mevcut koşullarda Batı’yı göç akırlarından korumaya niyetli değil. Bana yaptırım uyguladınız, beni boğmak için boynuma ilmek attınız. Ve siz alçaklar şimdi sizi korumamı istiyorsunuz. Bu olmayacak" ifadelerini kullandı.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

Krizin yaşandığı alanda insanlara Belarus halkının yardım yaptığını, Avrupa Birliği’nden yardım yapılacağı söylense de şu ana kadar yardım gelmemesini ve göçmenlerin gönüllü dönüşü için 3,5 milyon avroluk finansman kararını nasıl yorumladığını sorması üzerine Lukaşenko, şu ifadeleri kullandı:

"ÖDEME YAPMALARI İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ"

"Bunu yorumlamak mümkün mü? Zaten söyledim: İğrençler, alçaklar, zarar vericiler! Sadece Tanrı’ya yaptıkları her şeyin onlara geri dönmesi için dua ediyorum. Halka değil, orada bu problem üzerinden sevinen (Polonya Başbakanı Mateusz) Morawiecki, (Polonya Cumhurbaşkanı Andrezj) Duda’ya ve diğerlerine. Hiç para vermiyorlar, fakat biz onların bunu ödemesi için her şeyi yapacağız.

Aleksandr Lukaşenko AB ülkelerine ateş püskürdü

"ERDOĞAN BU MÜSLÜMANLAR İÇİN PARA BULACAKTIR"

Ödemezlerse biz idare ederiz. Türkiye’ye soracağız. (Cumhurbaşkanı) Recep (Tayyip Erdoğan) benim eski dostum. Bu zavallı Müslüman insanlar için o para bulacaktır. Diaspora yardım edecektir. Bu problemi onlar (Avrupa Birliği) olmadan çözeceğiz. Bu yüzden Türkiye’deki insanlar endişelenmesin, halledeceğiz."

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)