Dolar
7.5761
0.3895%
Euro
8.9884
0.3853%
Altın
1955.42
0.5776%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
477.294
1.1812%
Bitcoin
82508.2
-0.1788%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Alman bakan: Türkiye'ye darbe girişimi ciddi bir tehdit

  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, FETÖ darbe girişiminin, ciddi bir darbe girişimi olduğunu söyledi.
  • Ajanslar
  • 30.08.2016 - 01:40
  Alman bakan: Türkiye'ye darbe girişimi ciddi bir tehdit

  Alman bakan: Türkiye ye darbe girişimi ciddi bir tehdit #1

  Steinmeier, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de yayınlanan "Farbe bekennen" programında, FETÖ darbe girişiminin, Türkiye için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

  Darbe girişimini en sert şekilde kınadıklarını ve mağdur olanların yanında durduklarını dile getiren Steinmeier, "Bana göre, sahneye konulmuş değil, gerçekten ciddi bir darbe girişimi oldu. Kim o geceki görüntülere bakarsa orada, Türk ordusuna, Türk vatandaşlarına ateş edildiğini biliyor olacak." dedi.

  TÜRKİYE'YE GİTMEK GEREKİYORDU AMA OLAYLAR HIZLI GELİŞTİ

  Bu olay üzerine, Türkiye'yi ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Steinmeier, "Geriye dönük bakıldığında belki gitmek gerekiyordu, en azından gidilebilirdi. Ancak olaylar hızlı gelişti. Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Türkiye perspektifinden, darbe girişiminin ardından alınan önlemler hakkında sadece şikayet ettiğimiz, eleştirdiğimiz algılandı. Ben saldırıya uğrayanlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermemiz gerektiğini söylüyorum" değerlendirmesini yaptı.

  TÜRKİYE'YE ÖLÇÜLÜ DAVRANILMALI

  Steinmeier, Türkiye'ye, ölçülü davranılması gerektiğini ifade etmenin de sorumlu bir tutumun parçası olduğunu kaydetti.

  Alman Meclisi tarafından askerlerin görevlerinin onaylanması beklenildiğinde, milletvekillerinin İncirlik üssünü ziyaret etme olanağı verilmesi gerektiğini ifade eden Steinmeier,  savunma ve güvenlikten sorumlu milletvekillerinin, askerlerin konuşlandırıldığı ortamı incelemesinin mümkün olmadığında Alman hükümetinin milletvekillerinden misyonu onaylanmasını bekleyemeyeceğini kaydetti.

  İNCİRLİK ÜSSÜ'NÜ ZİYARET İÇİN TÜRKİYE'Yİ İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

  Steinmeier, dışişleri bakanı olarak kendisinin Alman milletvekillerinin İncirlik üssünü ziyaret etme olanağının bulunması için Türkiye'yi ikna etmeye çaba harcadığını kaydetti.

  TÜRKİYE İSLAMCI GRRUPLAR İÇİN MERKEZ Mİ SORUSU

  "Siz tatildeyken Almanya İçişleri Bakanlığı ve Federal Dış İstihbarat Teşkilatı (BND) Türkiye'yi Ortadoğu bölgesindeki İslamcı gruplar için bir merkez olarak tanımladı. Bunu paylaşıyor musunuz?" şeklinde bir soruya karşılık  Steinmeier, "Kamuoyunda bu tür suçlamalar yapmak için açık kanıtlar lazım ki onları ben görmediğim için bunu paylaşmıyorum ve bundan dolayı kamuoyundaki değerlendirmelerimde dikkatli oldum." yanıtını verdi.

  TÜRKİYE KOLAY BİR PARTNER DEĞİL

  Türkiye'nin kolay bir partner olmadığını belirten Steinmeier, "Ancak istesek de istemesek de bu (Suriye’deki) ihtilafı yumuşatmak, yatıştırmak ve siyasi çözüme götürmek için Türkiye'ye ihtiyaç duyacağız." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir