Alman basını PKK festivalinden rahatsız oldu

Karlsruhe'de yayımlanan Badische Neueste Nachrichten gazetesi Avrupa ülkelerinin terörle mücadelede çifte standart uyguladığını ima ediyor:

PKK'YA GEVŞEK DAVRANILIYOR

"Bir daha uluslararası düzeyde terörizm ile ortaklaşa mücadele kararlılığı dillendirildiği takdirde Türkiye bu alanda neden ilerleme kaydedilemediğine Kürtlerin Köln'deki gösterisini örnek gösterebilir. Almanya'nın faaliyetlerini yasakladığı PKK'ya gevşek davrandığını federal hükümet de teslim ediyor. PKK Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde tehditle para toplayıp taraftarlarını harekete geçirtebiliyor. Avrupalılar böyle davranmakla kendi inandırıcılıklarını zedeliyorlar. Batının PKK karşısındaki tutumu Türkiye'de ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın' atasözüyle tarif ediliyor."

Alman basını PKK festivalinden rahatsız oldu

ERDOĞAN BU DURUMU DEĞERLENDİREBİLİR

Hafta sonunda PKK'lı teröristlerin Köln'de düzenledikleri gösteriyle ilgili olarak Stuttgarter Zeitung gazetesinde şu satırları yeril verildi: "Köln'deki PKK yanlısı gösterinin yasaklı içerik ve semboller kullanılmasına rağmen polis tarafından dağıtılmamasına bir dizi geçerli neden gösterilebilir. Ama bu durumda Almanya, Türkiye karşıtı grupların meydanlarda boy gösterebildiği hükümet üyelerinin ise buluşmalara katılmalarının önlendiği bir ülke izlenimini uyandırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu durumu değerlendirmeyi bilecektir."

POLİS NEDEN MÜDAHALE ETMİYOR

Straubinger Tagblatt'ın gösteriyle ilgili yorumu ise şöyle: "Kürtler tabii ki Almanya'da da Erdoğan karşıtı gösteri yapabilir. Ama bunu yasaklanmış olan PKK adına yapmalarına Alman devleti göz yumamaz. Gösteride yasaklı olduğu halde PKK bayrakları ve Öcalan resimleri taşındı. Polisin neden kararlı müdahalede bulunmadığına akıl erdirmek zor."

Alman basını PKK festivalinden rahatsız oldu

ALMAN MAKAMLARI APTAL YERİNE KONULUYOR

Nürnberger Nachrichten gazetesi de gösteriye müdahale edilmemesini eleştiriyor: "Tabii ki bütün Kürtlerin terör sempatizanı olduğu söylenemez. Ancak Alman makamları böylesine aptal yerine konabiliyorsa o zaman ‘çifte standart' eleştirisi kimseyi şaşırtmamalı. Bunun aynı zamanda Türkiye'deki tutuklu Almanlara da yararı olmaz. Bu durumda ısrarla hukuka saygılı olunmasını talep etmek de inandırıcı olmaz."