Euro
15.4339
0.04%
Dolar
13.5074
-0.09%
Altın
791.2030
0.20%
Borsa
2,096.46
1.14%
Bitcoin
581.564
-0.63%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  Alman demiryolları tarihin en uzun grevine başladı

  Alman demiryolları Deutsche Bahn, tarihinin en uzun grevine başladı. Almanya'da dört gün boyunca toplu ulaşım felce uğrayacak.
  • 06.11.2014 - 12:31
  Alman demiryolları tarihin en uzun grevine başladı

  Alman demiryolları tarihin en uzun grevine başladı #1

  Almanya'da toplu ulaşımın en önemli ayağını oluşturan demiryolu işletmesi Deutsche Bahn (DB) dünden itibaren tarihinin en uzun grevine başladı. Bu sabaha karşı saat 02:00'den itibaren yolcu trenlerinin makinistleri iş bıraktı. Makinistler Sendikası (GDL), toplam dört gün sürecek olan grevin pazartesi sabahı saat 04:00'te sona ereceğini açıkladı.

  Deutsche Bahn'daki grevin Almanya'da toplu ulaşımı ve günlük hayatı felce uğratacağı tahmin ediliyor.

  TURİZMCİLER KIZGIN

  Grevin özellikle Berlin Duvarı'nın yıkılışının 25'inci yıldönümünün kutlanacağı ve binlerce kişinin katılmasının beklendiği törenleri etkileyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle greve tepki gösteren Berlin'deki turizmciler, kararın bencilce olduğu eleştirisinde bulundu. DB kızgın Makinistlerin grev kararına tepki gösteren Deutsche Bahn Personel Bölümü Şefi Ulrich Weber, grev çağrısının kötü niyetle çıkarılmış bir zorluk olduğunu savunurken Deutsche Bahn Başkanı Rüdiger Grube de sendikaya uzlaşma çağrısı yaptı, Makinistler Sendikası Başkanı Claus Weselsky ise toplu sözleşme görüşmelerinde yüzde 5 maaş zammı ve hafta sonu çalışma sürelerinin kısaltılması yönündeki taleplerinin dikkate alınmadığını söyledi.

  SON GÖRÜŞME DE BAŞARISIZ OLDU

  Makinist, yemekli vagon çalışanı ya da kondüktör, tüm Deutsche Bahn çalışanı üyelerinin haklarını savunmak zorunda olduklarını belirten Weselsky, Deutsche Bahn'ın toplu görüşmelerde kendilerinden makinistler dışında kimseyi temsil etmemelerini istediğini söyledi. Bu da taraflar arasındaki anlaşmazlık noktalarının başında geliyor. Hafta sonu yapılan son görüşmelerin de başarısızlığa uğramasının ardından sendika, grev kararı aldıklarını açıkladı.

  ALMAN EKONOMİSİNDEN UYARI

  Alman ekonomisi de grevin olumsuz etkileri konusunda uyarıda bulundu. Alman Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Achim Dercks, yolcuların kızgınlığının yanı sıra yük trenleriyle taşınan malların bozulabileceğini belirtti. Pro Bahn adlı yolcu birliğinin başkanı Gerd Aschoff da yolcuların makinistlerin grevini giderek daha az anlayışla karşıladığını söyledi.


  Görüş Bildir