Alman Die Welt: Erdoğan'a Osmanlı şakası yapmayın

Alman Die Welt: Erdoğan'a Osmanlı şakası yapmayın

Almanya'nın önde gelen yayın organlarından Die Welt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili eleştirilerine geniş yer verdi.

ERDOĞAN / YENİ OSMANLI ANALİZİ

Boris Kalnoky, Çiğdem Toprak ve Dietrich Alexander imzalı, "Erdoğan yeni Osmanlı İmparatorluğu düşleri kuruyor" başlıklı haberde, Başbakan'ın "Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz, her yerle biz de ilgileniriz" açıklaması analiz edildi.

"VİYANA'YI İŞARET EDİYOR OLABİLİR"

Taraf'ta yer alan habere göre söz konusu yayın organının haberinde, Türkiye'nin dışişleri politikasının son üç yıldır Batı medyasınca Neo-Osmanlıcılık olarak nitelendirildiği, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu tanımlamalara karşı çıkarak Erdoğan'la çeliştiği vurgulandı.

Haberde bu bağlamda şu ifadelere yer verildi:

"Doğu'ya açılma (kimilerinin tabiriyle ise 'Batı'dan uzaklaşma') stratejisi ise, bu durumun normalleştirilmesi olarak değerlendirilebilir. Erdoğan'ın somut çıkarları dışlayarak, 'ecdadımızın at sırtında gittiği her yer' sözleriyle cisimleştirdiği 'ecdada sadakat' odaklı duruş, 'tuhaf bir dış siyaset' yöntemi olarak öne çıkıyor. Erdoğan, Sırbistan'dan Hazar Denizi'ne, Yemen'den Cezayir'e kadar geniş bir coğrafyadan bahsediyor olabilir mi? Türk bayrağının bir zamanlar dalgalandığı bölgelerde yeniden etkili olma hevesi Kosova, Arnavutluk, Bosna, Macaristan ve hatta Viyana kapılarına işaret ediyor olabilir.

"FÎ TARİHLİ ZAFERLER.."

Neo-Osmanlı yaklaşımını vurgulamak adına Erdoğan'ın son dönem konuşmalarında Hıristiyan güçlere karşı alınan fi tarihli askerî zaferleri sıklıkla hatırlatıyor. İki ay kadar önce, gençlere 1071'de Bizans İmparatorluğu'nu alt ederek Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Alparslan'ı örnek almalarını önermişti. Malazgirt ve Dumlupınar savaşlarından bahseden Erdoğan'ın "Ülkemize yönelik bir tehdit olursa gereken tedbiri almaktan asla çekinmeyiz" sözleri de farklı bir boyut kazanıyor."

Erdoğan'ın Yunanistan ve Rusya da dâhil olmak üzere 22 ülkede yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisine ilişkin sözlerini değerlendiren Die Welt, "Dizi, ilk yayınlandığında ulusalcı Müslümanların yoğun tepkisini çekti. Tarihî figürlerin aşk hayatının, harem entrikaları ve saraydaki iktidar oyunları arasında gösterilmesinden rahatsız olmuşlardı. Erdoğan da böylesi cinsiyetçi ve korkak bir Sultan'ı kabul etmeyeceğini, '30 yılı at sırtında geçen' bir Sultan'ı yeğlediğini ifade etti" diye yazdı.

"ERDOĞAN CİDDİ, OSMANLI ŞAKASI YAPMAYALIM"

Taraf yazarı Halil Berktay'ın "Türkiye Başbakanı'nın dizinin yapımcılarını ve kanal sahiplerini tehdit etmesi, korkutucu bir sansür örneğidir" sözlerine de yer verilen haberde, Erdoğan'ın "ciddi" olduğu hatırlatıldı ve okurlara Osmanlı şakalarından kaçınılması tavsiye edildi.

ABDÜLHAMİD'İ HATIRLATTILAR

Gazete, bu duruma bir de örnek verdi: "Yeri gelmişken, II. Abdülhamit'in de eşine az rastlanır büyüklükte bir burnu vardı. Bu nedenle, 'burun' kelimesinin gazetelerde kullanılmasını yasaklamıştı."