Alman kızları tacizden kurtaran Tuğçe doğum gününde öldü

Alman kızları tacizden kurtaran Tuğçe doğum gününde öldü

Offenbach'ta Sırp gençlerin saldırısı sonucu yaralanan ve önceki gün beyin ölümü gerçekleşen Albayrak'ın bugün doğum günü olması nedeniyle yaşam destek ünitesine bağlı olduğu Sana Offenbach Hastanesi önünde yaklaşık 4 bin kişi toplandı.

ARKADAŞI TUĞÇE İÇİN PİYANO ÇALDI

Tuğçe için dualar eden binlerce kişi, hastane önünde mumlar yakıp, Tuğçe'nin fotoğraflarının bulunduğu alana çiçek bıraktı. Ziyaretçilerin duygu ve düşüncelerini Türkçe ve Almanca yazdığı kağıtlar ise hastane önündeki panolara asıldı.

Piyano çalmayı çok seven Tuğçe Albayrak için bir arkadaşı da hastane bahçesine getirdiği piyanosu ile resital verdi. Daha sonra üzerinde Tuğçe'nin resminin olduğu pasta, Tuğçe'nin teyzesi tarafından kesildi.

Bu sırada, aralarında Almanların olduğu bazı kişilerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Yüzlerce kişi de Tuğçe'nin fotoğraflarının olduğu panonun önünde bulunan deftere duygu ve düşüncelerini yazdı.

Hastane önünde üzerinde "Bugün hepimiz Tuğçe'yiz" yazılı pankart da açıldı. Tuğçe ile ilgili mesajların yazılı olduğu kağıtların yapıştırıldığı beyaz balonları gökyüzüne bırakan kalabalık, daha sonra sessizce dağıldı.

Öte yandan, bazı gençlerin üzerinde Tuğçe'nin fotoğrafı olan tişörtler giydiği görüldü. Etkinliğe Hessen Eyalet Meclis üyeleri İsmail Tipi ve Turgut Yılmaz da katıldı.

"TUĞÇE'NİN SON ARZUSU, ORGANLARININ BAĞIŞLANMASIYDI"

Hastane bahçesinde Albayrak ailesi adına basın mensuplarına açıklama yapan İsmail Erel, "Bugün Tuğçe yaşam destek ünitesinden çıkarılacak. Aİle buna onay verdi. Tuğçe'nin son arzusu organlarının bağışlanmasıydı, bu da yapılacak" dedi.

Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, bir radyoya yaptığı açıklamada, Tuğçe'ye liyakat nişanı verilmesi için girişimde bulunacağını söyledi.

Offenbach'ta 15 Kasım'da arkadaşlarıyla yemek yediği restoranın tuvaletinde 3 Sırp genç tarafından taciz edilen 2 Alman genç kıza yardım ederek, onları kurtaran Tuğçe Albayrak, restorandan çıktığı sırada Sırp gençler tarafından darbedilmişti.

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Albayrak'ın beyin kanaması geçirdiği tespit edilmişti. Albayrak'ın beyin ölümü önceki gün gerçekleşmişti.