Petrol
89.65
0.89%
Euro
18.3594
0.73%
Dolar
18.58
0.16%
Altın
1.02
0.63%
Borsa
3418
0.00%
Bitcoin
373.483
3.81%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Almanya İçişleri Bakanı Maiziere: PKK bir terör örgütüdür

  Almanya'da bazı siyasilerin, IŞİD'e karşı savaşan PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılması talebine, içişleri bakanından yanıt geldi.
  • 13.10.2014 - 08:32
  Almanya İçişleri Bakanı Maiziere: PKK bir terör örgütüdür

  bakan

  Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, PKK'nın Avrupa Birliği (AB) terör örgütleri listesinden çıkarılması söylemlerine karşı çıktı.

  ALMANYA'DA YAŞANAN SOKAK OLAYLARINA DEĞİNDİ

  De Maiziere, Alman birinci televizyon kanalı ARD'de katıldığı programda, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta Yezidiler ile Kürtleri hedef alan saldırılarının ardından, Almanya'da radikal dinci ve Kürt gruplar arasında yaşanan sokak olaylarını ve kamuoyundaki tartışmaları değerlendirdi.

  "OLAYLARDA PKK'NIN ROLÜ BÜYÜK"

  Almanya'da bazı siyasetçilerin, IŞİD'e karşı savaşan PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılması talebine karşı çıkan De Maiziere, son günlerde Almanya sokaklarında yaşanan şiddet olaylarında PKK'nın da rolünün bulunduğunu söyledi.

  "PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

  De Maiziere, konuşmasında şunları söyledi;

  "PKK yasağı konusunda şunu söylemek istiyorum: Tabii ki Türkiye'nin Kürtlerle bir çözüm süreci başlatmasını memnuniyetle karşıladım. Bu, şu an için durmuş gözüküyor. PKK bir terör örgütüdür. Bu bizim açımızdan böyle kalmaya devam edecektir. Son günlerde yaşanan birçok gösteride gördük ki şiddet eylemlerinin bir bölümü PKK çevrelerince organize ediliyor. Bunu bilmek gerekiyor.

  KABUL ETMEYECEĞİZ

  Kürtlerin ve Yezidilerin tepkilerini anlıyorum. Ülkemizde herkes özgür ve barışçıl bir şekilde protesto düzenleyebilir ancak sokaklarımızda şiddete başvurulmasını, tren istasyonlarının, büroların işgal edilmesini camilerin kundaklanmasını kabul etmeyeceğiz"


  Görüş Bildir