Almanya seçim sonuçları 2021: Almanya başbakanı kim oldu, seçimi kim kazandı?

Almanya'da halk, yeni başbakanını yani 20. dönem Federal Meclis'i (Bundestag) belirlemek için sandık başına gitti. Bugün seçmenlerin yerel saatle 08.00'de oy kullanmaya başladığı seçimlere 47 parti katıldı.

60 milyon 400 bin seçmenin sandığa gittiği ve Mevcut Başbakan Angela Merkel'in 16 yıllık başbakanlık görevini sonlandıracak Almanya seçimlerinde, Türk kökenli adaylar da yer aldı.

Almanya seçimlerinde kazanan tarafın kim olacağı merak konusu oldu. Bu noktada tüm dünya, "2021 Almany'da seçimi kim kazandı? Almanya başbakanı kim oldu?'' sorularına yanıt aramaya başladı.

Peki, Almanya'da seçimi kim kazandı? Almanya başbakanı kim oldu? İşte 2021 Almanya seçim sonuçları...

SDP YÜZDE 25.7 İLE BİRİNCİ OLDU

Almanya'da yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti (SPD), oyların yüzde 25,7'sini alarak birinci oldu.

Almanya seçim sonuçları 2021: Almanya başbakanı kim oldu, seçimi kim kazandı?

2021 ALMANYA SEÇİM SONUÇLARI

Federal Seçim Kurulu, 20. Dönem Federal Meclisin oluşması için yapılan genel seçimlerin geçici resmi sonuçlarını açıkladı.

Başbakan adayı olarak Maliye Bakanı Olaf Scholz'u gösteren SPD, genel seçimlerde oyların yüzde 25,7'sini aldı. 2017 seçimlerine göre oyunu 5,2 puan artıran SPD, 2002'den sonra ilk kez sandıktan birinci parti çıktı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet'i başbakan adayı gösteren Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise yüzde 24,1'lik oy oranıyla ikinci sırada yer aldı.

CDU ve Bavyera eyaletinde teşkilatlanmış kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nden (CSU) oluşan CDU/CSU'nun oy oranı 2017'deki seçimlere göre 8,9 puan azaldı. CDU/CSU, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan genel seçimlerde en düşük oy oranını almış oldu.

Yeşiller Partisi oy oranını 4 yıl önceki seçimlere göre 5,8 puan arttırarak 14,8 ile üçüncü olurken oy oranını 0,7 puan yükselten Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11,5 ile dördüncü sırada yer aldı. Yeşiller Partisi, şimdiye kadarki genel seçimlerde en yüksek oy oranını yakaladı.

Göçmen ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisi ise 2017'ye göre oy oranında 2,3 puan düşüş yaşayarak 10,3 ile beşinci parti oldu.

Sol Parti de bir önceki seçimlere göre 4,3 puan oy kaybederek 4,9 ile altıncı parti çıktı. Yüzde 5'lik seçim barajını geçememesine rağmen en az 3 bölgeden milletvekili çıkaran Sol Parti, Alman Seçim Yasası'na göre elde ettiği oy oranında milletvekili kazandı ve gelecek yasama döneminde mecliste grup olarak temsil edilecek.

Geçici resmi sonuçlara göre meclisteki milletvekili dağılımı şu şekilde oldu: SPD 206, CDU/CSU 196, Yeşiller 118, FDP 92, AfD 83, Sol Parti 39.

Ayrıca Danimarkalı azınlığın kurduğu ve özel düzenlemeyle seçim barajından muaf tutulan Güney Schleswig Seçmen Birliği (SSW) de 1 milletvekili ile mecliste yer alacak.