Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.431
0.98%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Almanya'da köstebek skandalının bilançosu

  ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanan ajan, alman Dış İstihbarat Servisi'nde yardımcı eleman olarak çalışıyordu.
  • 05.07.2014 - 22:54
  Almanya'da köstebek skandalının bilançosu

  bnd

  Alman Dış İstihbarat Servisi'nde (BND) görevli olan ve ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanarak hakkında soruşturma açılan Alman ajanın, BND’de yardımcı eleman olarak çalıştığı ileri sürüldü.

  Alman Haber Ajansı’nın (DPA) BND’den edindiği bilgiye göre, söz konusu kişinin casusluk faaliyetlerinin, istihbarat servisine az da olsa zarar vermesi bekleniyor.

  BND tarafından yapılan ilk değerlendirmelere göre, söz konusu kişinin hassas bilgileri değil, daha fazla BND hakkındaki genel bilgileri ABD'ye ilettiği belirtilirken, casusluk suçlamasıyla yakalanan ajanın Münih yakınlarındaki Pullach kentinde bulunan departmanda ‘’faaliyet alanı yurt dışı’’ bölümünde yardımcı eleman olarak çalıştığı kaydedildi.

  Söz konusu kişinin bilgileri iletmesinin iyi birşey olmadığı, ancak ilk değerlendirmelere göre ''başa gelebilecek en büyük kaza'' olarak nitelenebilecek bir durum olmadığı ifade edildi.

  Kurum içi hataların da araştırıldığı, ancak herhangi bir hata bulunmadığı belirtilirken, söz konusu çalışandan hiçbir yabancı istihbarat servisinin bilgi istemediği, bu kişinin hizmeti sunmayı kendisinin teklif ettiği vurgulandı.

  BND’de 10 yıldan beri çalışan söz konusu zanlının Pullach’ta teknik destek biriminde görev yaptığı ifade edilirken, BND çalışanının yürüme ve konuşma engelli olduğu kaydedildi.

  RUSLARA DA ÇALIŞACAKTI

  Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV), casusluğu engelleme biriminin mayıs sonunda söz konusu ajanın casusluk faaliyetlerde bulunduğunu ortaya çıkardığı ve haziran başında BND’ye bildirdiği ifade edildi.

  Zanlının, 28 Mayıs’ta Rusya’nın Münih Başkonsolosluğuna hizmet etmeyi teklif eden bir  elektronik posta gönderdiği, BfV’nin de bu yazıyı ele geçirdiği belirtildi.

  Alman istihbaratı, ABD istihbaratından bilgi istemiş

  Spiegel dergisinin haberine göre de BND, söz konusu zanlının casusluk yaptığını ABD’nin yardımıyla deşifre etmek istedi.

  BND’de çalışan kişinin Ruslara gönderdiği ve Alman istihbaratı tarafından ele geçirilen elektronik postanın ardından BfV, sahte bir Rus elektronik posta adresinden bu kişiye buluşma teklif etti, ancak BND çalışanı bunu reddetti.

  Söz konusu kişinin casusluk yaptığını deşifre etmek isteyen BfV, bunun üzerine ABD servislerine bu kişiye ait Google elektronik posta hesabının bilinip bilinmediğini sordu. ABD kurumları buna cevap vermezken, söz konusu BND elemanı kısa bir süre sonra elektronik posta hesabını kapattı.

  Hükümet ve muhalefet parti temsilcileri olaya tepkili 

  ABD’nin Almanya’da casusluk faaliyetlerini araştırmak için Federal Meclis’te kurulan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Araştırma Komisyonu’nun Sosyal Demokrat Partili (SPD) üyesi Christian Flisek, casusluk olayını olası bir skandal ve parlamenter demokrasiye bir saldırı olarak değerlendirdi.

  Flisek, gizli servislerin işbirliği konusunda ve siyaset alanında bu olayın sonuçsuz kalmaması gerektiğini kaydetti.

  Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) içişleri politikaları sözcüsü Stephan Mayer de bu suçlamanın gerçek çıkması durumunda bunun transatlantik ilişkide büyük bir güven kaybı yaratacağını söyledi.

  Yeşiller Partisi Milletvekili Volker Beck ise Başbakan Angela Merkel’den olayın aydınlatmasını isteyerek, BND’nin faaliyetlerinin sorumluluğunun Başbakanlıkta olduğunu ifade etti.

  Beck, bu olayın kayıtsız şartız aydınlatılması için en yüksek seviyeden talimat verilmesini beklediklerini belirtti.

  Alman Dış İstihbarat Servisi'nde BND görevli bir ajan, ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış ve hakkında soruşturma açılmıştı. ABD'ye para karşılığı casusluk yaptığını itiraf eden söz konusu kişi, yaklaşık iki yıl çift taraflı ajan olarak çalıştığını ve 2012 yılından bu yana toplam 218 belgeyi ABD gizli servisine ilettiğini kabul etti. Bu belgeler arasında NSA Araştırma Komisyonu ile ilgili 2 belgenin bulunduğu kaydedildi.

  31 yaşındaki Alman BND çalışanının, bilgileri toplam 25 bin avroya sattığı ifade ediliyor.

  Öte yanan ABD'nin Berlin Büyükelçisi John B. Emerson, dün Almanya Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

  Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Steinlein, büyükelçi Emerson'a Almanya'da infial yaratan casusluk olayının hızlı bir şekilde aydınlatılmasını rica ettiği bildirilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir