Almanya’da NSU davasında yeni gelişme

nsu davası

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen 161. duruşmada söz alan müdahil avukatlar, mahkemede  tanık olarak dinlenen Anayasayı Koruma Teşkilatı çalışanı Norbert W’nin iki farklı beyanda bulunduğuna işaret ettiler.

NSU üyeleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe’nin de geçmişte üyesi olduğu aşırı sağcı "Thüringer Heimatschutz" adlı grubun lideri olan ve iç istihbarat servisi için muhbir olarak çalışan Tino Brandt’tan sorumlu olan Norbert W’nin, mahkemede, 6 Kasım 2011'de bir polis memurunun kendisini arayarak, Böhnhardt ve Mundlos’un Eisenach kentinde bulunduğunu söylediği hatırlatıldı.

Avukatlar, bir yıl önce Federal Meclis'te kurulan ve çalışmalarını tamamlayan NSU Araştırma Komisyon’unda ise Norbert W’nin polis memurunun 4 Kasım 2011’de kendisini aradığını ayrıntılı bir şekilde anlattığını anımsattılar.

Ancak Eisenach kentinde bir karavanda ölenlerin kimliğinin 4 Kasım 2011'de henüz tespit edilmiş olmadığını dikkati çeken avukatlar, Norbert W'nin iki açıklamasından birisinin yanlış olduğunu ve bu memur hakkında savcılığın inceleme başlatmasını istediler.

Davanın bugünkü duruşmasında ayrıca, Bavyera eyaletinin Anayasayı Koruma Teşkilatı için muhbir olarak çalışan Kai D. tanık olarak dinlendi.

Kai D, hemen hemen her hafta Thüringer Heimatschutz grubunun üst düzey toplantılarına katıldığını anlattı.

Bavyera eyaletinin Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bilgisi dahilinde bu toplantılara katıldığını vurgulayan Kai D, buradaki görevinin aşırı sağcı çevrenin şiddete başvurmasını engellemek olduğunu ileri sürdü.

Anayasayı Koruma Teşkilatının talebiyle Bavyera eyaletinin Frankonya bölgesindeki aşırı sağcı çevreye katıldığını belirten Kai D, burada aşırı sağcı Christian Worch’un kurduğu grubun bölge sorumlusu görevini yürüttüğünü anlattı.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, çok sayıda soygun gerçekleştiren NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından Eisenach kentinde saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. İkilinin arkadaşı ve NSU terör örgütüne üye olma suçlamasıyla yargılanan Beate Zschaepe, NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.