Euro
10.1252
-0.12%
Dolar
8.5142
-0.4%
Altın
498.2
0.29%
Borsa
1.382
1.56%
Bitcoin
341.935
0.94%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Almanya'da parlamento seçimleri

  Almanya'da beklenen gün geldi, halk yeni başbakan ve parlamentoyu seçmek üzere sandık başına geçti.
  • Haber Merkezi
  • 24.09.2017 - 10:00
  Almanya'da parlamento seçimleri

  Almanya'da tartışmalı propoganda süresi sona erdi, halk Türkiye saati ile 09:00 itibariyle oy kullanımına başladı. İlk oylar Başkent Berlin'de kullanıldı.

  Almanya'da parlamento seçimleri için oy vermeler başladı-GALERİ

  Almanya da parlamento seçimleri #1

  ALMANYA SANDIK BAŞINDA

  En az 61 Milyon seçmenin oy kullanacağı seçimlerde galip gelmesi beklenen taraf Merkel'in Hristiyan Demokrat Parti olsa da Türk tarafının boykot kararı veya başka bir partiye oy vermesi ile ortaya nasıl bir tablo çıkacağı merak ediliyor.

  Almanya da parlamento seçimleri #2

  Öte yandan ana muhalefetin en kuvvetli adayı olan Sosyal Demokrat Parti de tarihinin en kötü zamanlarını yaşıyor. Schulz yönetimindeki partinin oy oranı %20'nin de altına geriledi.

  SİYASİLER OYLARINI KULLANIYOR

  Almanya'da seçmenler erken saatlerde sandıklara giderken, siyasiler de oylarını kullanmaya başladı. İlk olarak Yeşiller Partisi'nin Alman Cemi sandık başına geldi. Özdemir, Başkent Berlin'de bulunan bir seçim merkezinde oyunu kullandı.

  Almanya da parlamento seçimleri #3

  Cem Özdemir'in ardından oyunu kullanan ikinci siyasi, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Lideri Martin Schulz oldu. Schulz eşi ile geldiği seçim merkezinde coşkulu kalabalık ve basın ordusu tarafından karşılandı.

  Almanya da parlamento seçimleri #4

  Sandık başına eşi ile birlikte gelen Schulz oy atma pozunu yine eşi ile birlikte verdi.

  Almanya da parlamento seçimleri #5

  Cumhurbaşkanı Franz Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel'de sandık başına giderek oylarının kullandılar. Özellikle Merkel'in oy kullanmasını büyük bir basın ordusu takip etti.

  Almanya da parlamento seçimleri #6

  3. PARTİ OLMAK İÇİN KUVVETLİ YARIŞ

  Parlamento seçimlenin en önemli karalarından biri de muhalefet için çıkacak. Almanya'nın ırkçı ve aşırıcı partisi AfD'de muhalefetin en kuvvetli aday olarak görülüyor. Seçimi 3. tamamlayarak meclise ilk kez girecek partilerden olması beklenirken, onları Hür Demokrat Parti ve Alman Cem'li Yeşiller izliyor.

  Almanya da parlamento seçimleri #7

  Seçim sonuçlarına ilişkin oluşmaya başlayan tablo akşam saatlerinde belli olması bekleniyor.

  TARTIŞMALI PROPOGANDA DÖNEMİ

  Almanya'da seçim zamanı, Arupa'daki Türk karşıtlığının en yoğun şekilde pompalandığı dönem oldu. Merkel, Schulz ve Alman Cem her fırsatta Türkiye aleyhinde açıklamalar yaparak tehditler yağdırdı, potansiyel seçmenden oy toplayabilmek için düşmanca tavırların içerisine girdi.

  Almanya da parlamento seçimleri #8

  Karşıtlık o kadar ileri boyutta oldu ki, Başbakan Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti Lideri Schulz arasındaki televizyon münazarasında sadece Türkiye konuşuldu.

  Almanya da parlamento seçimleri #9

  İktidarın Almanya'ya ne kazandıracağı'ndan çok Türkiye'ye nasıl yaptırımların uygulanacağını söyleyen Merkel ve Schulz bu yüzden sınıfta kaldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir