Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
590.632
-2.58%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Almanya’da Suudi Arabistan’a silah satışı sıkıntısı

  Almanya’nın Suudi Arabistan’a yönelik silah ihracatını askıya almasına rağmen Alman savunma şirketi Lürssen'in devriye botlarının satışı, hükümet ortaklarını birbirine düşürdü.
  • İHA
  • 27.03.2019 - 15:26
  • Güncelleme : 27.03.2019 - 15:26
  Almanya’da Suudi Arabistan’a silah satışı sıkıntısı

  Almanya’da Suudi Arabistan’a silah satışı sıkıntısı #1

  Almanya ile Suudi Arabistan arasındaki, silah satışına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

  Özellikle Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'de düzenlenen katliamlar, Almanları silah satışı konusunda, hükümet ve şirketler bazında farklı düşüncelere iterken bu durum tartışmalara yol açıyor.

  SUUDİ ARABİSTAN'A TESLİMAT

  Bremen merkezli Lürssen şirketinin Wolgaster tersanesinde inşa edilen devriye botlarının 20 tanesi, Suudi Arabistan’a teslim edildi. Siparişten geri kalan 20 devriye botunun ise Suudi Arabistan’a silah ihracatının askıya alınması nedeniyle teslim edilmemesi, hükümet ortakları Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD’yi arasında tartışma konusu haline geldi.

  SİLAH İHRACATINDA DİPLOMATİK KAVGA

  Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU); devriye botlarının zırhlı olmadığını ve ağır silahlarla donatılmadığını, kaçakçılığın önlenmesi ve korsanlıkla mücadele amacıyla tasarlandığını ve Suudi Arabistan’la askıya alınan silah ihracatını kapsamadığını savunurken, Sosyal Demokrat Parti SPD’li politikacılar, devriye CSB 40 tipi botlarının 20 kişilik mürettebatı bulunduğunu botlarda oldukça iyi silahlanmış 20 milimetrelik bir top ve iki ağır makineli tüfek ekipmanını bulunduğunu bundan dolayı da koalisyon ortakları Hristiyan Birlik Partileri’nin federal hükümetin politik ilkelerine aykırı hareket ettiğini açıklayarak, satışın durdurmasını istedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir