Almanya'da Türkçe dersi sorunu yaşanıyor
AA

2

Almanya'da bazı okullarda Türk öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenleri tarafından sunulan Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin, başkent Berlin’de bazı belediyelerce engellenmeye çalışıldığı öğrenilmişti.

ENDİŞE VERİCİ

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Cemal Yıldız, Berlin'de Türkçe derslerinin önüne değişik bahanelerle engeller çıkartılmasının düşündürücü ve endişe verici olduğunu söyledi.

40 YILDIR VERİLEN TÜRKÇE DERSLERİNE DÜZENLEME GELDİ

Yıldız, Başkonsolos Yardımcısı Erdinç Evirgen ile Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğunda düzenlediği basın toplantısında, ülkede 40 yıldan beri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmelerince okullarda verilen Türkçe derslerine son dönemde bazı ilçe belediyeleri tarafından yeni düzenlemeler getirildiğini bildirdi.

KULLANIM ÜCRETİ ALINACAĞINA İLİŞKİN YAZI GÖNDERİLDİ

Bu zamana kadar Alman eğitim otoriteleriyle çok olumlu ve verimli iş birliği içinde olduklarını vurgulayan Yıldız, bu yıl eğitim ve öğretim yılının başlamasına iki hafta kala Mitte Belediyesinden, sınıflar için 27 bin 400 avro kullanım ücreti alınacağına ilişkin bir yazı gönderildiğini kaydetti.

SINIF KULLANIM ÜCRETİ

Yıldız, Friedrichshain-Kreuzberg Belediyesinin de 1 Ağustos'ta bu yönde bir bildirimde bulunduğunu ve 28 Ocak 2018'den sonra sınıf kullanım ücreti talep edildiğini söyledi.

TÜRKÇE DERSİ VERİLEMEDİ

Mitte Belediyesinin bu kararı ilçenin bina kullanım yönetmenliğine dayandırdığını, Kreuzberg ilçesinin de söz konusu Türkçe derslerinin okul yönetimi tarafından sunulan derslerin dışında olduğu yönünde gerekçe gösterdiğini ifade eden Yıldız, Mitte Belediyesinde 17 okulda, 571 öğreniciye şu an Türkçe dersi veremediklerini belirtti.

Bu durumu pedagojik sıkıntı olarak gördüklerini ve eğitim yılı başlamasına kısa süre kala böyle bir cevapla karşılaşmalarının kendilerini üzdüğünü dile getiren Yıldız, "Türkçe derslerinin önüne değişik bahanelerle engeller çıkartılması düşündürücü ve endişe vericidir." diye konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZ RAHAT OLSUN"

Yıldız, ülkede, birden fazla dil bilmenin faydalarının her platformda vurgulandığını ancak Almanya'da yaşayan, çalışan, vergi veren ve ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan velilerin taleplerine karşılık verilmediğini kaydetti.

"Bu tutumunun daha sonraki yıllarda yaygınlaşmasından endişe ediyoruz." diyen Yıldız, belediyelerin kararına itiraz ettiklerini aktardı.

Eğitim Müşaviri Yıldız, Almanya'daki Türk çocuklarının hem kendi dillerini hem de başka dilleri öğrenmesi için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, "Devletimiz her aşamada halkımızın ve vatandaşlarımızın bu taleplerini karşılamak için elinden gelen çabayı gösterecektir. Bu konuda vatandaşlarımız rahat olsun." diye konuştu.

"EĞİTİMİN SİYASİ KONULARA KURBAN EDİLMEMESİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Ülkeler arasındaki ilişkilerin zaman zaman gerilebildiğine, zaman zaman da rahatladığına işaret eden Yıldız, "Biz eğitimciyiz ve biz eğitimin siyasi konulara kurban edilmemesini düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Cemal Yıldız, Berlin'de diğer belediyelerin ise Türkçe'nin, okulların sunduğu dersler kapsamına girdiği ve burada kamu yararı bulunduğu gerekçesiyle sınıf kullanımını ücretsiz vereceklerini ifade ettiklerini söyleyerek, sadece söz konusu iki belediyenin durumu farklı yorumladığına dikkati çekti.

Almanya genelinde eğitim çağında toplam 600 bin Türk kökenli çocuğun bulunduğunu, Türkiye'den gelen 505 MEB öğretmeninin ulaştığı öğrenci saysının ise 37 bin civarında olduğunu anlatan Yıldız, Berlin'de 2016-2017 eğitim yılında 55 MEB öğretmeninin yaklaşık 4 bin öğrenciye ders verdiğini bildirdi.