Almanya'dan Esad'a tehdit

Almanya'dan Esad'a tehdit

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed 'in Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanmasını istedi.

Westerwelle, Alman Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, iktidarı kaybetmesinin ardından Esed 'e ne olacağı konusundaki bir soru üzerine, "en iyisinin, Esed'in UCM'de yargılanması olacağını" belirtti. Akan kan duracaksa Esed'in sürgüne gitmesinin de bir seçenek olduğunu ifade eden Westerwelle, "Ancak eğer ölümler duracaksa Esed gönüllü olarak ülkeden ayrılabilir. Bu durumda yargılanması benim için birinci öncelik değil. Gerçi bu benim adalet anlayışıma aykırı bir durum, ama her şeyden önemlisi Suriye 'de ölümlerin durdurulması ve demokratik bir gelecek kurulması" ifadesini kullandı.

EROZYON İKTİDARIN MERKEZİNE ULAŞTI

Suriye'ye askeri müdahaleye de karşı çıkan Westerwelle , bunun, sorunları azaltmak yerine artıracağını belirtti. Westerwelle, dışarıdan müdahalenin "yangını genişletme tehlikesinin" bulunduğunu kaydetti. Suriye Başbakanı Riyad Hicab'ın görevini bırakıp muhaliflere katılmasının "erozyonun iktidarın merkezine ulaştığını" gösterdiğini belirten Westerwelle, Rusya ve Çin'in de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde engelleyici tutumlarını sürdürmeleri ve Esed'e desteklerini çekmemeleri halinde ağır sorumluluk taşıyacaklarını bildirdi.