Petrol
92.74
-2.48%
Euro
18.2351
-0.10%
Dolar
17.9337
-0.14%
Altın
1.023
-0.39%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
430.918
-1.57%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Euro franka yenildi İsviçre'de hayat ucuzladı

  İsviçre frankının euro karşısında yüzde 40 değer kazanmasıyla birlikte İsviçreliler tüm alışverişlerini komşu ülkelerden yapmaya başladı.
  • 26.02.2015 - 09:25
  Euro franka yenildi İsviçre'de hayat ucuzladı

  pizza

  İsviçre Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay İsviçre frankının euroya olan çıpasını kaldırmasıyla ülkenin para birimi, euro karşısında yüzde 40, dolar karşısında yüzde 30, pound karşısında ise yüzde 15 değer kazandı.

  EURO FRANKA YENİLDİ, İSVİÇRE'DE HAYAT UCUZLADI

  Karar, dünya çapında finansal piyasaları etkilediği kadar, İsviçrelilerin günlük yaşayışlarında da beklenmedik değişimlere yol açtı. Bunun en enteresan örneklerinden biri İsviçre’nin sınır bölgelerinde yaşandı. İsviçreliler, frankın euro karşısında bir anda değerlenmesi sonucu pizza siparişlerini, sınır paylaştığı ülkelerden vermeye başladı. Daha ucuza pizza yemek isteyen İsviçreliler, sınırın karşısındaki Almanya ve İtalya’da yer alan restoranları arayarak, evlerine pizza siparişi verirken, bunu yapanların sayısı giderek artınca, İsviçre gümrüğü dur dedi.

  60 PİZZA SINIRI GEÇTİ

  Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan habere göre, Almanya’nın İsviçre sınırında yer alan Konstanz’dan o kadar çok pizza sipariş edildi ki, zaman zaman pizza taşıyan araçlarda 60’a yakın pizza, sınırı geçmeye başladı. Konstanz Belediye Başkanı Uli Burchardt, Almanya’dan İsviçre’ye giden pizza teslim servislerini İsviçre gümrük görevlilerinin durdurmaya başladığını söyleyerek, İsviçreli müşterilerin ise pizzalarını almak için sınıra gitmek zorunda kaldığını anlattı.

  Euro franka yenildi İsviçre de hayat ucuzladı #2

  MÜŞTERİLERİN ÇOĞUNLUĞU İSVİÇRELİ

  İsviçrelilerin daha ucuza almak istediği şeyler pizza ile sınırlı kalmadı. Sınırlara yakın yaşayanların, haftalık erzak alışverişi veya dişçi ziyareti için dahi sınır ötesine geçtiği belirtiliyor. Alman süpermarketler, İsviçre’den yığınla gelen müşteriler için malzeme stoklarken; Konstanz’da yer alan alışveriş merkezindeki müşterilerin artık yüzde 40’ının İsviçreli olduğu belirtiliyor.

  İŞLETMELER REKABET SONUCUNDA İŞ KAYBEDECEK

  İsviçreliler, burada aldıkları ürünlere kendi ülkelerinde verecekleri parasının hemen hemen yarısını veriyor. Süpermarket çalışanları, bazı İsviçrelilerin tek seferde 10 şişe şampuan veya 24 litre süt satın aldığını anlatıyor. Diğer yandan, işletmelerin güçlü İsviçre frankından olumsuz etkileyeceğine yönelik kaygılar da artıyor. İsviçre sınırında yer alan işletmelerin, daha uygun fiyatlı euro bölgesinde yer alan işletmeler ile fiyat rekabeti sonucunda iş kaybedebileceğine dikkat çekiliyor.

  HER GÜN 300 BİN KİŞİ SINIRI GEÇİYOR

  Güçlü ekonomisi, düşük seviyelerdeki işsizlik ve güçlü para birimi sayesinde İsviçre, bugüne kadar Avrupa’dan ciddi işgücü ve sermaye çekti. Bugün Fransa, Almanya ve İtalya’dan yaklaşık 300 bin kişi, her gün iş için İsviçre’ye gidip geliyor. Buna karşılık, İsviçreliler de daha ucuz alışveriş için Avrupa ülkelerine gidiyor.

  SINIR'DA HER YIL 300 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

  Tüm bunlar, sınır bölgelerinde her yıl yaklaşık 320 milyar dolarlık ticaret hacmi anlamına geliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir