Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Amerikan medyası: Rusya IŞİD'i değil CIA üssünü vurdu

  Amerikan medyası: Rusya IŞİD'i değil CIA üssünü vurdu

  Rusya'nın Suriye'de başlattığı hava saldırıları ABD medyasında geniş yankı buldu.
  • AA
  • 01.10.2015 - 23:39

  Amerikan medyası: Rusya IŞİD'i değil CIA üssünü vurdu

  rusya ışid

  Rusya'nın hava saldırılarını ilk sayfadan geniş şekilde gören Washington Post'ta, "Rusya Suriye'de hava saldırılarına başladı" başlığıyla yayımlanan yazıda, dört yıldır devam eden iç savaşa "yeni unsurların" eklendiği ve halihazırda devam eden mülteci krizinin daha da tırmanacağı belirtildi.

  "ABD ADINA KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ"

  Gazete, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptıkları görüşmeden hemen iki gün sonra Rusya'nın hava saldırılarına başlamasının, Washington açısından "küçük düşürücü" olarak algılandığını kaydederek, bu son gelişmeyle birlikte iki ülke liderinin Suriye politikalarındaki farkın iyice ortaya çıktığını yazdı.

  Rus yetkililerin yapılan hava saldırılarının IŞİD'i hedef aldığını söylerken, Amerikalı yetkililerin ise saldırıların Beşşar Esed'e karşı savaşan muhalif güçlere karşı yapıldığı yönünde açıklamalar yaptığına işaret eden gazete, bu durumun tansiyona yol açtığını vurguladı.

  "BOMBALANAN BÖLGEDE IŞİD YOKTU"

  Washington Post, Rus hava saldırılarının Suriye'de hedef aldığı noktaları grafik bir çalışma ile görürken, bu bölgelerde IŞİD terör örgütü üyelerinin bulunmadığını ve en yakın IŞİD'e bağlı grupların bombalanan bölgelerden yaklaşık 40 mil (64 km) kadar uzaklıkta yapılandığını yazdı.

  Rusların Suriye'de düzenlediği hava saldırılarında vurulan hedefler hakkında net bir açıklama yapmadığına dikkati çeken gazete, grafikte, hava saldırılarının Lataminah şehrinin yakınlarına yapıldığını göstererek bu bölgede IŞİD'in değil, Esed'e karşı savaşan muhalif güçlerin bulunduğunu savundu.

  Gazete, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, Rusya'nın uyarılarına rağmen ABD hava saldırılarının IŞİD'e karşı devam edeceği yönündeki görüşlerine yer verdi.

  "KAÇINILMAZ SONUÇLARI OLACAK"

  Amerikan televizyon kanalı CNN, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırısını, "Rusya Suriye'de ilk hava saldırısını düzenledi" başlığıyla duyurdu. CNN'in internet sitesinde yer alan haberde, Rusya'nın IŞİD'i hedef aldığı iddiasıyla Suriye'deki ilk hava saldırısını düzenlediği belirtildi.

  Haberde, ABD Savunma Bakanı Carter'in saldırının Suriye'deki iç savaşı tırmandırması gibi "kaçınılmaz sonuçları" olacağı görüşüne yer verildi.

  "CIA ÜSSÜ VURULDU"

  Merkezi New York'ta bulunan Wall Street Journal gazetesinde ise Rusya'nın hava saldırısının CIA destekli muhalif güçleri hedef aldığı iddia edildi. Hava saldırılarında, Rusya'nın IŞİD'i değil Beşşar Esed karşıtı diğer grupları vurduğu ve ABD'nin Rusya'ya tepki gösterdiği savunuldu.

  Saldırının hedeflerinden birinin CIA'nın ve müttefiklerin silah, mali destek ve eğitim yardımında bulundukları Suriye'deki muhalif güçlere yönelik olduğu bilgisine yer verilen haberde, ABD'li yetkililerin krizin yeni bir tehlike ve belirsizliğe doğru sürükleneceği uyarısında bulundukları kaydedildi.

  "IŞİD BAHANE.."

  New York Times gazetesinin haberinde de Rus hava saldırılarının ikinci gününde de saldırıların IŞİD'i değil, yine muhalifleri hedef aldığı belirtildi.

  Saldırıların düzenlendiği alanlarla ilgili bir harita yayınlayan gazete, Rusya'nın Suriye'deki çatışmaya "muhalif savaşçıları öldürerek" girdiğini ve ABD'li yetkililerin bunu "kızgın bir şekilde kınadığı" ifade edildi.

  Gazete, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in IŞİD'i bahane ederek zor durumdaki Beşşar Esed'in muhaliflerini zayıflatmayı amaçlamasından korkulduğunu" yazdı.

  "ÖZGÜR SURİYE ORDUSU HEDEF ALINIYOR"

  Los Angeles Times gazetesinin "Rusya, Suriye'de hava saldırılarına başladı, ABD hedefler hakkında endişe duyuyor" başlığıyla verdiği haberde, Rusların, saldırılarında IŞİD hedeflerini vurduğunu iddia ettiğine değinilirken, Suriyeli muhalif aktivistlerin ise Özgür Suriye Ordusu'nun hedef alındığına yönelik görüşlerine yer verildi.

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, "ABD Rusya'nın IŞİD hedeflerini vurmasına karşı çıkmaz, ancak muhalifleri hedef alması hususunda derin kaygı duymakta" sözlerine yer veren gazete, Rus liderin ABD ve bölgedeki Arap güçlere karşı "kas gösterisi" yaptığını belirtti.

  RUS YETKİLİLER: DEZENFORMASYON SAVAŞI

  Gazete, Rus yetkililerin görüşlerine de yer verdiği haberde, Rusların ABD'yi "Rusya'nın IŞİD'i değil muhalifleri vurduğu" şeklinde bir algı yaratarak "dezenformasyon savaşı" yapmakla suçladığı kaydedildi.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, "Rusya'nın hava saldırıları hakkında Pentagon'u değil, Rus Savunma Bakanlığı'nı dinleyin" şeklindeki açıklamasını sütunlarına taşıyan gazete, bununla birlikte, Rusların saldırılar hakkında çok az detay paylaştığına da dikkati çekti.

  Görüş Bildir