Euro
11.1414
0.04%
Dolar
9.5835
-0.01%
Altın
556.93
0.61%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
604.489
1.60%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C
  Amerikan sözcüye Türkiye terör listesinde mi sorusu

  Amerikan sözcüye Türkiye terör listesinde mi sorusu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'e ve öteki Hamas liderlerine Türkiye'nin kapılarının açık olduğunu içeren sözlerine ABD'den tepki geldi.
  • 09.01.2015 - 09:40

  Amerikan sözcüye Türkiye terör listesinde mi sorusu #1

  Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Çavuşutoğlu'nun, ABD'nin donanımlı bir yabancı terör örgütü olarak gördüğü Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Meşal ile ilgili sözlerini değerlendirdi.

  "BU AÇIKLAMALAR BİZİ KAYGILANDIRIYOR"

  Psaki, Çavuşoğlu'nun Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Meşal ile ilgili sarf ettiği sözlerin Washington'ı kaygılandırdığını ve bu kaygıyı Türk yetkililere ilettiklerini söyleyen Psaki, sözlerini şöyle sürdürdü;

  "Hamas ile ilgili duruşumuzda bir değişiklik yok. Hamas, yabancı bir terör örgütüdür ve terör faaliyetleri ile bağlantısını sürdürmektedir. Bu niyetini, geçen yaz İsrail ile yaşanan çatışmalar sırasında da göstermiştir. Meşal'in, Türkiye'yi son ziyaretini öğrendiğimizde de yaptığımız gibi, Türkiye ile Hamas arasındaki ilişkilerden duyduğumuz endişeleri Türk yetkililere ilettik. Gerginlikleri azaltmak ve şiddeti önlemek için, Türk hükümetinden Hamas'a baskı yapmasını da istedik" dedi.

  "TÜRKİYE, TERÖRÜ DESTEKLEYEN ÜLKELER LİSTESİNE GİRER Mİ?"

  Psaki, başka bir gazetecinin, "Halid Meşal'in ziyareti, Türkiye'nin kendisi için terörü destekleyen devletler listesinde bulması tehlikesi taşıyor mu" sorusuna verdiği yanıtta, "Ben böyle bir sonuç çıkarmaya varmazdım" dedi.

  Psaki, "Bush Doktrini" diye adlandırılan ve "bir teröriste, giyecek, yiyecek yada barınak sağlarsanız, siz de teröristsiniz" yaklaşımının Türkiye için geçerli olup olmadığı sorusunu da, "Bu kapsamda gördüğümüz ülke yada kişiler için elbette ki belli ölçülerimiz var. Ancak, Türkiye'ye bu kapsamlar içinde bakmıyoruz. Hamas'a ilişkin endişelerimizi Türkiye'ye ilettik" diye yantladı.

  Amerikan sözcüye Türkiye terör listesinde mi sorusu #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir