Euro
14.7425
1.89%
Dolar
12.9634
1.15%
Altın
748.8
1.88%
Borsa
1.814
0.27%
Bitcoin
730.712
-0.41%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Angela Merkel, Paskalya Bayramı tedbirlerinde geri adım attı

  Başbakan Merkel, tatil kararı için "hata" dedi. Sürecin belirsizliğe yol açtığını belirten Alman başbakan, "Halktan özür diliyorum" diye konuştu.
  • AA & Ensonhaber
  • 24.03.2021 - 17:39
  • Güncelleme : 24.03.2021 - 17:54
  Angela Merkel, Paskalya Bayramı tedbirlerinde geri adım attı

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, 1-5 Nisan’da Paskalya Bayramı’nda uygulanması planlanan koronavirüs tedbirlerini geri çektiğini açıkladı.

  Merkel, yasak yerine halka "evde kalın" çağrısında bulundu.

  Bu kapsamda, 1-5 Nisan’da tüm dükkanların kapanmasını ve 3 Nisan’da sadece marketlerin açık kalmasını öngören karar iptal edildi.

  "BENİM HATAMDI"

  Merkel, başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, 22 Mart Pazartesi günü eyalet başbakanlarıyla yaptığı toplantıda, Paskalya Bayramı'na ilişkin alınan kararları durdurduğunu söyledi.

  Bu kararların, salgının üçüncü dalgasında iyi niyetle alındığını belirten Merkel, Paskalya Bayramı kapsamında alınan tatil kararını "hata" olarak nitelendirdi.

  Merkel, bu kararın alınmasında iyi sebepleri olduğunu ancak kısa sürede uygulanmayacağını kaydetti. "Bu hata, benim hatamdı." diyen Merkel, bu kararın sonucunu kendisinin üstlendiğini belirtti.

  Angela Merkel, Paskalya Bayramı tedbirlerinde geri adım attı #1

  "HALKTAN ÖZÜR DİLİYORUM"

  Merkel, kararların uygulanmayacağına ilişkin bugün eyalet başbakanlarını ve Federal Meclis’teki partilerin grup başkanlarını bilgilendirdiğini ifade ederek, "Bir hatayı hata olarak söylemek ve özellikle vaktinde düzeltmek lazım. Aynı zamanda bu sürecin belirsizliğe neden olduğunu da biliyorum. Bundan dolayı üzgünüm ve halktan özür diliyorum." dedi.

  Almanya Başbakanı Merkel, dün yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamaların 18 Nisan’a kadar süreceğini açıklamıştı.

  "ÜÇÜNCÜ DALGAYI YAŞIYORUZ"

  Koronavirüsün mutasyon türlerinden dolayı üçüncü dalganın içinde bulunulduğunu vurgulayan Merkel, “Koronavirüsün daha ölümcül ve daha bulaşıcı mutasyonları ile üçüncü dalgayı, davranışlarıyla yavaşlatmaya ve durdurmaya katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

  Merkel, pazartesi günü alınan diğer kararlarla Paskalya kapsamında alınan karar olmadan da mücadele edilebileceğini vurguladı.

  12 Nisan’da eyalet başbakanlarıyla salgınla mücadeleye ilişkin görüşmelerin sürdürüleceğine işaret eden Merkel, "Birlikte virüsü yeneceğimize inanıyorum." ifadesini kullandı.

  Angela Merkel, Paskalya Bayramı tedbirlerinde geri adım attı #2

  ALINAN TEDBİR

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanları 22 Mart'ta gerçekleştirdikleri toplantıda, özellikle koronavirüsün mutasyona uğramış türlerinin ülkedeki yeni vaka sayılarının artışına sebep olduğu gerekçesiyle 28 Mart'ta kadar geçerli olan tedbirlerin süresi 18 Nisan'a kadar uzatılmıştı.

  Bu kapsamında nisan başında kutlanacak Paskalya Bayramı'nda temasların azaltılması amacıyla kısıtlamaların getirilmesi kararlaştırılmış ve 1 ve 3 Nisan tarihleri bir defaya mahsus "tatil günü" olarak tanımlanmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir