Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.420
-0.49%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Anlaşma reddedilirse İran nükleer programı ivme kazanır

  İran ile sağlanan nükleer anlaşma, ABD Kongresi tarafından reddedilirse Tahran yönetiminin nükleer programını hızlandıracağı öngörülüyor.
  • AA
  • 24.07.2015 - 10:11
  Anlaşma reddedilirse İran nükleer programı ivme kazanır

  Anlaşma reddedilirse İran nükleer programı ivme kazanır #1

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile sağlanan nükleer anlaşmayı savunarak, anlaşmanın ABD Kongresi tarafından reddedilmesinin, Tahran yönetimine nükleer programına hızla ivme kazandırması için “yeşil ışık” yakacağını belirtti.

  ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Hazine Bakanı Jack Lew ve Enerji Bakanı Ernest Moniz, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde İran ile varılan nükleer anlaşmaya ilişkin Kongre üyelerinin 4,5 saat sorularını yanıtladı. Oturumun başında, savaş karşıtı eylemleriyle bilinen sivil toplum kuruluşu Codepink üyeleri tarafından alkışlanan Kerry, senatörler tarafından eleştirildi.

  KERRY OYUNA GETİRİLDİ

  Komite Başkanı Cumhuriyetçi Parti Tennessee Senatörü Bob Corker, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki müzakerelerin son turunda İranlı yetkililer tarafından Kerry’nin “aldatıldığını” söyledi. Cumhuriyetçi Parti Idaho Senatörü Jim Risch de ABD'li bakanın müzakerelerde “oyuna getirildiğini” ifade etti.

  Tahran yönetimiyle sağlanan mutabakatı iyi bir anlaşma olarak savunanların dünyadaki "en saf" insanlar arasına gireceğini ifade eden Risch, İran’ın anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getireceğinin inandırıcı olmadığını kaydetti.

  Risch, “Size saygım sonsuz ancak, oyuna getirildiniz ve Amerikan halkı bunun bedelini ödemek zorunda kalacak” diye konuştu.

  DİPLOMATİK DESTEK YOK OLUR

  Kerry ise anlaşmanın İran’ın nükleer silah elde edebileceği tüm yolları tıkayacağını tekrarladı. Müzakerelere başlandığında, uzmanların İran’ın nükleer bomba üretecek seviyeye ulaşmasından sadece birkaç ay uzakta bulunduğunu hesapladıklarını aktaran Kerry, "Eğer bu anlaşma reddedilirse, son yıllarda diğer ülkelerle inşa ettiğimiz diplomatik desteğin bir gecede yok olmasının dışında, anında bu gerçeğe (İran'ın bomba üretmenin birkaç ay ötesinde olması) geri döneceğiz” dedi.

  ABD Başkanı Barack Obama’nın nükleer silaha sahip bir İran’ı asla kabul etmeyeceklerini açıkça ifade ettiğini ancak ülkenin nükleer silah üretecek bilgiye sahip olduğuna işaret eden Kerry, "Viyana Anlaşması, ortalıkta konuşulan herhangi bir alternatiften daha güçlü, kapsayıcı ve kalıcı olarak İran’ın nükleer programını sınırlayacak" diye konuştu.

  ABD’de, yönetim ile Kongre arasında büyük tartışmalara yol açan İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki nihai nükleer anlaşmanın eylül ayında Kongre'de oylanması bekleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir