Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
415.649
-0.77%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  AP'den Türkiye karşıtı tepki

  Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin durdurulması için bir önerge üzerinde çalıştığı bildirildi.
  • Haber Merkezi
  • 16.11.2016 - 11:03
  AP'den Türkiye karşıtı tepki

  asd

  Alman haber ajansı dpa'nın haberinde, AP'deki Sosyal Demokratlar grubunun Başkan Vekili Knut Fleckenstein'ın ilgili metnin önümüzdeki hafta oylanacağına dair açıklamasına yer verildi.

  AP'DE TÜRKİYE'YE KARŞI GİRİŞİM

  AP'de Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin durdurulması için başlatılan girişimin Türkiye'de son dönemde gerçekleşen tutuklama ve gözaltı dalgalarıyla AB Komisyonu'nun son Türkiye raporuna tepki olarak düşünüldüğü belirtiliyor.

  SEMBOLİK ÖNEM TAŞIYACAK

  Türkiye ile üyelik müzakerelerini yürüten Avrupa Komisyonu'nun AP girişimi konusunda ne tür bir tutum takınacağı ise belirsizliğini koruyor. AP'de hazırlanan ve kabul edilmesi beklenen tasarının hukuki bağlayıcılığı bulunmamakla birlikte büyük bir sembolik önem taşıyacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

  MÜZAKERELER DURDURULABİLİR

  AB'nin Türkiye ile yürüttüğü üyelik müzakerelerinin, 'Avrupa temel değerlerine yönelik ağır ve süreklilik kazanan ihlaller' durumunda durdurulabileceği şartına dayanarak AB Komisyonu'nun müzakerelerin durdurulmasını önerebileceği belirtiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir