Petrol
110.18
0.98%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.455
-0.40%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Artur Mas: Bağımsız Katalonya durdurulamaz

  Katalonya özerk yönetimi başkanı, İspanyol hükümetini "elindeki gücü ve hukuku kötüye kullanmakla" suçladı.
  • 31.10.2014 - 23:28
  Artur Mas: Bağımsız Katalonya durdurulamaz

  artur mas

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim hükümeti,  9 Kasım'da yapılmak istenen gayriresmi halk oylamasını engellemek için Anayasa Mahkemesine başvuracağını açıklayan İspanyol hükümetine "sert tepki" gösterdi.

  İspanyol hükümetinin bugün aldığı Anayasa Mahkemesine itiraz kararı sonrası basın toplantısı düzenleyen Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas, İspanyol hükümetini "elindeki gücü ve hukuku kötüye kullanmakla" suçladı.

  9 Kasım'daki gayriresmi halk oylamasının gerçekleşmesi için "herşeyin hazır olduğunu" belirten Mas, gerekirse hazırlık sürecini sağlamlaştırmak için Katalonya'da kurulan "Kendi Geleceğine Karar Verme Hakkı Ulusal Paktı"nı acil toplantıya çağıracağını açıkladı.

  Artur Mas: Bağımsız Katalonya durdurulamaz #2

  "BU SÜREÇ DURDURULAMAZ"

  Mas ayrıca, İspanyol hükümetine karşı yasal bir girişim başlatmak için Katalonya hükümetinin hukuk danışmanlık bürolarının çalıştığını söyledi. "9 Kasım'da Katalonya'da sandıkta oy kullanılacağını garanti ediyor musunuz?" sorusuna Mas, "Gereken herşey hazır olacak ama buna rağmen İspanyol devletinin ne önlemler alacağını bilemiyoruz. İspanyol hükümeti durduramayacağını durdurmak istiyor. Çünkü yapmadığımız bir şeyi durdurmaya çalışıyorlar. Bu süreç durdurulamaz. Ne yapacaklar? Gönüllüleri mi yasaklayacaklar?" cevabını verdi.

  Artur Mas: Bağımsız Katalonya durdurulamaz #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir