Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.048
0.39%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Associated Press Nazilerle işbirliği yaptı

  Alman tarihçiler, dünyaca ünlü haber ajansı Associated Press’in 1930’lu yıllarda Hitler'le işbirliği yaptığını ortaya çıkardı.
  • İHA
  • 31.03.2016 - 12:06
  Associated Press Nazilerle işbirliği yaptı

  İngiliz Guardian Gazetesi’nin haberine göre Nazi Partisinin 1933 yılında iktidara gelmesiyle birlikte sadece ulusal basını değil aynı zamanda uluslararası basını da hizaya sokma politikası izlediği belirtildi.

  Associated Press Nazilerle işbirliği yaptı #1

  ASSOCİATED PRESS NAZİ PARTİSİ'NE ÇALIŞTI

  Guardian Gazetesi’nin 1 yıl boyunca yasaklandığı, Keystone ve Wide World Photos gibi ajansların da baskılar nedeniyle bürolarını kapatmak zorunda kaldığı ifade edildi. Associated Press’in (AP) ise Nazi Almanyası’nda kalan tek Batılı basın organı olduğu ve Nazi Partisi’nin haberlerini ve fotoğraflarını yayınlayan bir kurum olduğu belirtildi.

  NAZİ REJİMİYLE ÇIKAR İLİŞKİLERİ VARDI

  Harriet Scharnberg isimli Alman tarihçi de Çağdaş Tarih Araştırmaları adlı akademik dergide yayınladığı makalesinde Associated Press’in Nazi rejimiyle çıkar ilişkisi sağladığını vurguladı.

  NAZİ REJİMİNİN ALEYHİNE HABER YAPMAMA SÖZÜ VERDİ

  Nazi Almanya’sının editör kanunlarına taraf olan AP, hiçbir şekilde Nazi rejiminin aleyhine yayın yapmayacağını taahhüt ettiği ifade etti. Bu kanun gereği AP’nin bazı çalışanları Nazi propaganda bakanlığı tarafından atandı.

  FOTOĞRAFÇISINI BİZZAT HİTLER SEÇTİ

  AP’nin 4 fotoğrafçısından biri olan Nazi subayı Franz Roth’un fotoğraflarının ise bizzat Hitler tarafından seçildiği biliniyordu. Arşivlerini Nazi rejiminin kullanımına da açan AP’nin fotoğrafları yüksek tirajlı Nazi broşürü olan Der Untermensch’da yayınlandı.

  ‘ABD’deki Yahudiler’ isimli Nazi rejiminin çıkardığı broşürde New York Belediye Başkanı Fiorello LaGuardia’nın eliyle yemek yediğini içeren fotoğraf yine AP’den kullanıldı. Amerikan basınına AP’nin servis ettiği “Sovyet barbarlığı” fotoğraflarının da, bizzat Hitler tarafından seçildiği ifade ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir