Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı
AA

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 2-5 Nisan’da gerçekleştirilecek savunma sanayi fuarına katılacak T129 Atak helikopteri, Taubate’deki Forte Ricardo Kirk Kara Havacılık Komutanlığı’nda ilk uçuş ve performans gösterisini gerçekleştirdi.

Brezilya Kara Havacılık Komutanı Carlos Waldyr Aguira’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen uçuş gösterisine; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen ile birlikte TUSAŞ yetkilileri, Türkiye’nin Sao Paulo Başkonsolosu Serkan Gedik ve Brazilya Askeri Ataşesi Serdar Apaydın katıldı.

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı

T129 ATAK Rio de Janeiro semalarında VİDEO

DİKKAT VE HEYECANLA İZLEDİLER

Brezilya basını uçuş gösterisine yoğun ilgi gösterirken, törene katılan Brezilyalı pilotlar ve askeri personel, iki ülke pilotlarının beraber kullandıkları T129 Atak helikopterinin uçuş ve performans gösterisini dikkat ve heyecanla izledi. Uçuş gösterisi sonrasında T129 Atak helikopterini kullanan 10 Brezilyalı pilota, Özmen tarafından başarı belgesi ve T129 Atak helikopterinin maketi verildi.

T129 Atak helikopteri Brezilya’daki ilk uçuş gösterisini yaptı İZLE

HEM ŞİRKET HEM DE ATAK TANITILACAK

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, Rio de Janeiro’daki LAAD fuarına katılmak için Brezilya’ya geldiklerini ve bu ülkenin ihtiyaçlarını göz önüne alarak uçuş gösterileri planladıklarını söyledi. Başkent Brezilya’da 28 Mart’ta uçuş gösterisi daha yapacaklarını dile getiren Özmen, "Brezilya Büyükelçimizin ve askeri ataşemizin desteği ile helikopterimizi büyükelçiliğimizin bahçesine indirmeyi ve akşam orada tüm büyükelçilere ve tüm askeri ataşelere hem şirketimizi hem T129 Atak helikopterimizi tanıtmayı planlıyoruz." dedi.

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı

"LAAD FUARI'NI FIRSAT BİLDİK"

Brezilya Kara Havacılık Komutanlığı'nın taarruz helikopter yeteneğinin bulunmadığını bildiklerini ama bu konudaki ihtiyaçları konusunda da bilgi sahibi olduklarını belirten Özmen, "Kara havacılık komutanının Türkiye’yi ziyareti esnasında gündeme gelen bu konuyla, bu coğrafyada nasıl bulunabilir, bu projeyi nasıl realize edebiliriz diye düşündük. 2020 yılıyla başlayarak 2030 yılına kadarki on yıllık süre içerisinde envanterlerine taarruz helikopteri katmayı planlıyorlar. Dolayısıyla bu bizim için bir fırsattı. LAAD Fuarı'nı fırsat bilerek bugün buradayız. Buraya geldiğimizde öğrendik ki Brezilya Kara Havacılık Komutanlığı'nın kuruluşunun 100. yılındayız. Dolayısıyla 100. yıldaki kuruluş yıl dönümünde burada olmak, bizim için ayrı bir gurur ve ayrı bir mutluluk oldu.” diye konuştu.

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı

ADAY ÜLKELER VAR

Latin Amerika pazarına giriş kapısı olarak Brezilya’dan faydalanmak istediklerini ifade eden Tamer Özmen, “Brezilya’da mevcut olan havacılık ve teknoloji yeteneklerini bizim sahip olduklarımızla birleştirerek global dünyada markalaşan şirketimizi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi'ni bu coğrafyaya getirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki kısa dönem için biz Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’yı hedef market olarak planladık. Arjantin ile uzay sanayisinde iş birliği başlattık, Bolivya Hava Kuvvetleri Komutanı geçen hafta şirketimizdeydi. Önümüzdeki dönemde Venezuela, Peru, Kolombiya, bunlar hep aday ülkeler. Latin Amerika’ya baktığınızda, Türkiye’den uzak bir lokasyon burası. Burada bir lojistik merkezi, bir geliştirme merkezi, teknoloji merkezi kurmak da önümüzdeki dönemde hedeflerimiz içinde yer alabilir diye değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı

"GELECEKTEKİ ORTAKLARIMIZ"

Forte Ricardo Kirk Kara Havacılık Komutanlığı’nda düzenlenen tören sonrası değerlendirmede bulunan Brezilya Kara Havacılık Komutanı Carlos Waldyr Aguira ise şunları kaydetti:

"Bu hava aracının bizim beklentilerimizi karşılaması, gelecekteki muhtemel saldırı araçlarının satın alımlarını sağlayabilir. Gelecekte kim bilir, belki bu hava aracında bile bir ortaklık kurabiliriz. Brezilya’daki görevinizde, Brezilya ve Rio de Janeiro’da gerçekleşecek gösterilerinizde büyük başarılar diliyorum. Ordumuzun havacılığa özel Forte Ricardo Kirk Komutanlığı tarafından her zaman çok sıcak karşılanacaksınız. Sizi her zamana gelecekteki ortaklarımız olarak görüyoruz. Tanrı sizi korusun.”

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı

Türk helikopteri Atak, Brezilya'da uçuş yaptı