Petrol
110.62
0.57%
Euro
17.04
1.42%
Dolar
15.937
0.40%
Altın
950.36
0.83%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
470.964
-2.15%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Avrupa Birliği'nde enerji ve ekonomi zirvesi

  Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları enerji ve ekonomi ağırlıklı gündemle toplandı.
  • 23.10.2014 - 22:03
  Avrupa Birliği'nde enerji ve ekonomi zirvesi

  Avrupa Birliği nde enerji ve ekonomi zirvesi #1

  Brüksel'de iki gün sürecek zirvede liderlerin gündeminde enerjide 2030 hedefleri bulunuyor. AB Komisyonu, "karbondioksit emisyonunun 1990 yılına kıyasla 2030'a kadar yüzde 40 düşürülmesi, yenilenebilir enerjinin payının yüzde 27'ye yükseltilmesi ve yüzde 30 enerji tasarrufu" hedeflerinin belirlenmesini istiyor.

  DOĞU AVRUPA ENERJİ İÇİN DESTEK ARIYOR

  AB böylece aralık başında Lima'da ve gelecek yıl Paris'te toplanacak BM iklim değişikliği konferansları öncesinde elini güçlendirerek diğer katılımcılardan bağlayıcı hedefler belirlemelerini istiyor. AB içinde elektrik üretimini büyük ölçüde kömürden sağlayan Polonya'nın başını çektiği Doğu Avrupa ülkeleri ve İngiltere, hedeflerin yumuşatılması ve esnetilmesini talep ediyor. Doğu Avrupalılar ayrıca enerji hedeflerine yönelik AB mali desteğinin artırılması için lobi yapıyor.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirveye girerken basına yaptığı açıklamada, "Müzakereler kolay olmayacak ve sonuca ulaşabileceğimizi henüz söyleyemem" dedi.

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise "Brüksel'de iklim üzerine anlaşma olmazsa nasıl Amerikalıları, Çinlileri ya da daha fakir ülkeleri ikna edeceksiniz?" diye sordu.

  Enerjide Rusya'ya bağımlılığını azaltmaya çalışan AB, Ukrayna krizi nedeniyle bu kış doğalgaz tedarikinde sorun yaşamaktan endişe ediyor. AB liderlerinin Ukrayna'nın Rusya'ya doğalgaz borcunu ödeyebilmek için 2 milyar dolar kredi talebini de görüşmeleri bekleniyor.

  Liderler, enerjiye ilaveten ekonominin durumunu ve Ebola salgınıyla mücadeleyi gündeme alacak.

  RUMLAR TÜRKİYE'YE KARŞI DESTEK İSTİYOR

  Bu sabah yüksek tansiyon nedeniyle burnu kanayınca Brüksel'de hastaneye kaldırılan ve tedavisinin ardından otelinde istirahat eden Rum lider Nikos Anastasiadis'in katılmayacağı zirvede, Rum yönetimini Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras temsil ediyor. Taleplerini yazılı şekilde zirveye sunan Anastasiadis'in Akdeniz'deki sözde münhasır ekonomik bölgelerine Türkiye'nin "müdahalesine" karşı destek istediği belirtiliyor.

  Taslak zirve kararlarında, AB'nin "Doğu Akdeniz'de yeni tansiyondan ciddi endişe duyduğu" belirtilerek Türkiye'ye, Rum yönetiminin "egemenlik haklarına saygı göstermesi" çağrısı yapılıyor ve mevcut olayların Kıbrıs sorununa kapsamlı çözümün her zamankinden daha önemli hale geldiği ifade ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir