Avrupa Parlamentosu'nda Srebrenitsa katliamı anıldı
AA

avrupa parlamentosu

AP'nin bu hafta Strasbourg'da gerçekleştirdiği oturum, Srebrenitsa katliamı kurbanları anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

AP Başkanı Martin Schulz, açılış konuşmasında, 20 yıl önce Srebrenitsa'da 7 bin kişinin Avrupa'nın gözleri önünde katledildiğini söyledi.

Srebrenitsa'yı Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük katliam olarak değerlendiren Schulz, Avrupa'nın bir daha böyle bir vahşete tanık olmaması temennisinde bulundu.

Schulz, Srebrenitsa'da yakınlarını kaybetmiş ailelere bağ sağlığı dilerken katliamın sorumlularının da hak ettikleri cezayı alması gerektiğini ifade etti.

Schulz, "Söz verdiğimiz gibi Srebrenitsa'yı unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

AP Başkanı Schulz, 11 Temmuz'da Srebrenitsa'da yapılacak anma törenlerinde, AP'yi, AP Başkan Yardımcısı Ulrike Lunacek'in temsil edeceğini de duyurdu.

Schulz'in konuşmasının ardından Srebrenitsa'da hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

SREBRENİTSA'DA NE OLDU?

Bosna Savaşı sırasında, BM'nin "güvenli bölge" ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Lahey'de davası devam eden Sırp komutan Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birliklerince işgal edildi. İşgalin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, Boşnak erkekleri ise ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda katletti.

Katledilen Boşnakların bedenleri toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)