Euro
10.1708
0.83%
Dolar
8.4199
1.69%
Altın
490.83
0.35%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
463.414
-2.04%
14ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 14 C

  Avrupa teröre karşı Türkiye ile istihbaratı artıracak

  AB dışişleri bakanlarının terörle mücadele gündemli toplantısından Türkiye ve Arap ülkeleriyle işbirliğini ve istihbarat paylaşımını artırma kararı çıktı.
  • 20.01.2015 - 07:17
  Avrupa teröre karşı Türkiye ile istihbaratı artıracak

  Avrupa teröre karşı Türkiye ile istihbaratı artıracak #1

  AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, istihbarat paylaşımını sadece AB içinde değil, Türkiye, Körfez ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere Asya ve Afrika ülkeleriyle gerçekleştirme konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

  Yüksek temsilci Mogherini, AB'nin dış delegasyonlarına güvenlik ateşeleri göndererek bu alanda işbirliğini geliştirmeye çalışacaklarını, AB içinde ve dışında olsun, Arapça konuşan halklarla iletişimi güçlendirmeye yönelik bir stratejiyi hayata geçireceklerini dile getirdi.

  "DİYALOG GELİŞTİRMELİ VE ÇATIŞMADAN KAÇINMALIYIZ"

  Militan teminine yardımcı olan mevcut çatışmaların ve krizlerin çözümünde ya da terör yuvaları haline gelen otorite boşluklarının ortadan kaldırılmasında birlikte çalışmaları gerektiğine işaret eden Mogherini, "Diyalog geliştirmek ve medeniyetler ittifakı için, her türlü çatışma algısından kaçınmak için çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.

  Mogherini, önümüzdeki günlerde AB, ABD, BM, Japonya, Kanada, İsviçre, Avustralya, Norveç ve İzlanda'dan uzmanların Brüksel'de bir araya gelerek IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin finansmanının önlenmesini görüşeceklerini bildirdi.

  "TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER BAŞLAMALI"

  İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ise terörle mücadelede Türkiye'nin önemli rolü bulunduğunu belirterek "Birçok farklı oyunda Türkiye çok merkezi bir ülke ve pozisyonunu uygun şekilde kullanırsa yapıcı rol oynayabilir. Türkiye ile müzakereler başlamalıdır" şeklinde konuştu.

  Wallström, Suriye ve Irak'ta çatışmaların sona erdirilmesinin ve radikalleşmeye kaynaklık eden diğer nedenlerin ortadan kaldırılmasının terörle mücadelede kilit önem taşıdığını vurguladı.

  AB dışişleri bakanlarıyla terörle mücadeleyi konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, terörün köklerini ortadan kaldırmak anlamına gelen kapsamlı yüzleşmeyi gerçekleştirmenin önem taşıdığını ve bunun zaman alacağını söyledi.

  Terörle mücadele, gelecek hafta Riga'da toplanacak olan AB içişleri bakanlarının da gündeminde olacak. Dışişleri ve içişleri bakanlarınca hazırlanacak öneriler, 12 Şubat'ta gerçekleştirilecek AB zirvesinde değerlendirilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir