Euro
15.3229
-1.31%
Dolar
13.5145
-1.15%
Altın
772.96
-0.74%
Borsa
1.81
0.05%
Bitcoin
757.432
4.05%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C
  İspanya Başbakan Yardımcısı Iglesias: Cumhuriyete geçmeliyiz

  İspanya Başbakan Yardımcısı Iglesias: Cumhuriyete geçmeliyiz

  İspanya Başbakan Yardımcısı Pablo Iglesias, İspanya'nın monarşi yerine cumhuriyet ile yönetilmesi gerektiğini savundu.
  • İHA
  • 19.09.2020 - 23:57

  İspanya’da kraliyet ailesi hakkında ortaya çıkan skandallar nedeni ile yönetim biçimi tartışmaları baş gösterdi. İspanya koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidas Podemos partisinin lideri ve Başbakan Yardımcısı Pablo Iglesias yaptığı açıklamada, partisinin yeni yol haritasını duyurdu.

  "MONARŞİDEN CUMHURİYETE GEÇMELİYİZ"

  Iglesias, ülkenin yönetim biçimini eleştirerek, İspanya’nın artık monarşi yerine cumhuriyet ile yönetilmesi gerektiğini savundu. Yeni bir cumhuriyet kurabileceklerini aktaran Iglesias, bu görevin kendi partisine ait olduğunu açıkladı. Başbakan Yardımcısı, İspanyol demokrasisini cumhuriyetçi bir ufka doğru ilerletmenin partisinin temel görevi olduğunu vurgularken, kraliyet ailesinden içinde bulunduğu krizi anlamasını istedi.

  İspanya Başbakan Yardımcısı Iglesias: Cumhuriyete geçmeliyiz #1

  "İSPANYA'NIN KRİZDEN ÇIKMASI, CUMHURİYETE BAĞLI"

  Iglesias, İspanya’nın cumhuriyete dayalı bir yönetim biçimini masaya yatıracak cesarete sahip olduğunu öne sürdü. Monarşinin artık en dinamik iş sektörlerini ve yeni iş fırsatlarını temsil etmediğini belirten Başbakan Yardımcısı, "İspanya çoğulculuğu ve çeşitliliği üzerine inşa edilmiş daha federal, konfederal bir devlet modeline sahip olmalı. İspanya’nın yaşadığı krizin üstesinden gelme senaryosu budur" ifadelerini kullandı.

  İspanya Başbakan Yardımcısı Iglesias: Cumhuriyete geçmeliyiz #2

  "GENÇLER ÜMİTSİZ"

  Iglesias, "İspanya’da giderek daha az insan özellikle de gençler 21’nci yüzyılda devlet başkanlarının kim olması gerektiğine karar veremeyeceklerine inanıyorlar. Herhangi bir vatandaş gibi adalete cevap vermek zorunda olmadıklarını düşünüyorlar" dedi.

  "HİÇBİR ŞEY İMKANSIZ DEĞİLDİR"

  Eski Kral Juan Carlos’un geçtiğimiz ay ortaya çıkan yolsuzluk skandalına atıfta bulunan Başbakan Yardımcısı, Carlos’un İspanya’yı terk ederek BAE’ye yerleştiğini dile getirdi. Partisinin Anayasa reformunu desteklemek için yeterli parlamento çoğunluğuna sahip olmadığını ifade eden Iglesias, "Politikada işler değişebilir. Gücümüz her şeyin değişebileceğini gösterir. İmkansız görünen hedefler bazen göründüğünden daha hızlı gerçek olur" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir