Petrol
113.97
2.69%
Euro
17.5363
0.06%
Dolar
16.6468
0.73%
Altın
973.5
0.48%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
341.887
-2.52%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C
  İspanya'daki protestolar ülke geneline yayıldı

  İspanya'daki protestolar ülke geneline yayıldı

  İspanya'da Pablo Hasel'in tutuklanmasıyla başlayan gösteriler, ülke çapında yayılırken 44 kişi gözaltına alındı, 30'dan fazla yaralı var.
  • AA
  • 18.02.2021 - 06:42
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 15:52

  İspanya'da gündem, rap şarkıcı Pablo Hasel... 

  Şarkılarında İspanya Kraliyet Ailesi'ne hakaret eden ve ülkedeki terör örgütlerini öven Pablo Hasel'in, hapis cezası nedeniyle sığındığı üniversitedeki öğrencilerin arasından zorla alınarak tutuklanması sonrası artan protestolar, şiddet olaylarına dönüştü.

  GÖSTERİLER İSPANYA GENELİNE YAYILDI

  Katalonya'da önceki başlayan ve dün İspanya'nın diğer bölgelerindeki büyük kentlere de yayılan, Hasel'in serbest bırakılmasının istendiği gösteriler birçok yerde vandalizme dönüştü.

  MADRİD VE BARSELONA'DA ŞİDDET OLAYLARI

  Madrid ve Barselona başta olmak üzere bazı kentlerde aşırı sol görüşlü gruplara bağlı şiddet yanlısı gruplara, polis müdahale etti.

  KALDIRIM TAŞLARINI ATTILAR, ÇÖP BİDONLARINI ATEŞE VERDİLER

  Yaklaşık iki saat süren ve sokakları savaş alanına döndüren olaylarda göstericilerin kaldırım taşlarını kırarak polise attığı, çöp bidonlarını ateşe vererek çevredeki dükkanlara ve araçlara zarar verdiği görüldü.

  Polis ise göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermi kullanarak göstericilere müdahale etti.

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #1

  30'DAN FAZLA YARALI VAR

  Yerel polis kaynakları ve sağlık birimlerinden basına verilen ilk bilgilerde Madrid'de 15, Katalonya'nın Barselona, Lleida, Girona ve Tarragona kentlerinde ise 29 kişinin gözaltına alındığı, çıkan olaylarda 30'dan fazla yaralı olduğu bildirildi.

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #2

  KATALONYA'DA BAŞLAYAN GÖSTERİLER

  Katalonya bölgesinde 16 Şubat akşamı yapılan gösterilerde ise 1'i isabet eden plastik mermiden tek gözünü kaybeden 33 kişi yaralanmış, 15 kişi de gözaltına alınmıştı.

  Gösterilere polis müdahale etti VİDEO

  RAPÇİ HASEL NE İLE SUÇLANIYOR

  Hakkında 2014'ten bu yana 4 farklı suçtan kesinleşmiş mahkeme kararı olan Hasel, Twitter hesabından attığı mesajlarla ve şarkılarında kullandığı sözlerde terörizmi yüceltmek, devlete ve Kraliyet Ailesi'ne hakaret suçlarından 9 ay hapis cezası almasının ardından bir grup öğrenciyle kendisini kapattığı bir üniversite binasından 16 Şubat sabahı polis zoruyla tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

  İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TARTIŞMASI

  Radikal sol çizgisiyle bilinen rapçinin tutuklanması, İspanya'da ifade özgürlüğüyle ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.

  Hasel, çarşamba günü protestoları "İspanya'nın faşist kurumlarına karşı bir öfke patlaması" diye niteledi.

  İspanyol müzisyen, tweet'leri ve şarkı sözlerinde polisi, eylemci ve göçmenlere işkence etmekle ve onları öldürmekle suçluyordu.

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #3

  Hasel'in cezaevine konulması, "ifade özgürlüğünün kısıtlandığı" gerekçesiyle İspanya'daki sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos başta olmak üzere ülke genelindeki sol görüşlü radikal gruplar tarafından da eleştiriliyor.

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #4

  Hasel'in tutuklanması İspanya'da sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarla ilgili ifade özgürlüğü tartışması başlatırken, hükümet, "nefret suçları, krallığa hakaret, İspanyol bayrağına saldırı, terörizmi yüceltme veya dini duygulara saldırı" gibi suç teşkil eden bazı konuların Ceza Kanunu'nun dışında kalması ve bunlarla ilgili öngörülen hapis cezalarının kaldırılması için Adalet Bakanlığınca bir çalışma başlatıldığını duyurmuştu.

  CEM KÜÇÜK: AB'NİN İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜ GÖRÜYORSUNUZ

  Türkiye ve Avrupa'da teröre verilen cezalar için kıyaslamada bulunan gazeteci Cem Küçük, yaptığı açıklamalarla AB ve AİHM'in Türkiye'ye karşı nasıl ikiyüzlü tutum sergilediğini şu ifadelerle yorumladı;

  "Bu konuyu sıklıkla dile getiriyoruz. Avrupa'da terörizm yasası çok ağırdır diye. İspanya'da Fransa'da İngiltere'de... Niye? Çünkü bu 3 ülke terörizmden çok çekti. İspanya ETA'dan çekti, Fransa yine ayrılıkçı terör örgütlerinden çok çekti. İngiltere de İRA'dan çok çekti. Burada terörü övmek meşru göstermek yardım etmek de teröristlerle aynı suçu kapsıyor.

  Hatırlarsanız Süleyman Soylu Meclis'teki toplantısında demişti ki 'Biz teröriste terörist, teröriste yardım edene de terörist diyoruz.' doğru.

  Bakın İspanya'da bu Pablo Hasel denen rapçi şarkı sözlerinde  ETA'yı övüyor. Bakın şiddet yok yani birini eline sihah alıp da vurup öldürtmüyor. Ama İspanya gitti buna 18 ay hapis cezası verdi ve yatacak.

  Dünya üzerinde bu medya genelde solcuların elinde olduğu için genelde Avrupa'da keza öyledir 2 bin kişi sadece Barcelona'da sokağa çıktı. İspanya'nın tamamında belli sayıda kişi sokağa çıktı ama İspanya devleti kararlı ve üniversiteye kendini kilitleyen bu rapçiyi, aldı cezaevine gönderdi.

  Hani övmek suç değildi! AİHM bunun için harekete geçti mi geçmedi. AİHM bu olaya İspanya'nın iç işidir diyecek. Ama bizde Meclis'te her gün FETÖ, PKK, terör övülüyor. Bir tane vekil çıkıyor devlet şöyle böyle adam kaçırdı diye yalan yanlış binlerce örnek veriyor. PKK'nın kaçırdığı askerler için tek bir kelime etmiyor.

  Diyarbakır anneleri her gün çocuklarını almak için haklı olarak eylem yapıyor ama Ömer Faruk Gergerlioğlu onu görmüyor. PKK övülüyor, terör övülüyor DHKP C övülüyor, bizde mahkemeler bunlara 3 ay 5 ay ceza verince ifade özgürlüğü filan deniliyor. Gelin İspanya'daki birebir yasaların aynısını alalım bakalım.

  Pablo Hasel için İspanya'daki hiçbir hükümet yetkilisi bu ne diyor filan demedi. İspanya'nın nüfusu 55 milyon civarında gösteri yapan 3-5 bin kişi, milyonlarca kişi değil. Bunların görülmesi lazım. Avrupa Birliği'nin ne kadar ikiyüzlü olduğunun da burada bir kez daha görülmesi lazım.

  İşte şiddete bulaşmadığı halde terörizmi yücelttiği gerekçesiyle bilinen bir rapçiyi içeri attılar bence de  haklılar terörü övemezsin. İnsanlar hayatını kaybediyor çoluk çocuk asker...Terörü övene teröriste verilen ceza gibi ceza gerektirir. İnşallah bunlar bizde de uygulanmaya devam eder yoksa onu meşru göreyim bunu meşru göreyim derseniz ülkedeki herkes kafasına göre DHKP C'yi  över FETÖ'cüler kafa kaldırmaya başlar."

  Cem Küçük, İspanya'da çıkan olayları yorumladı İZLE


  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #5

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #6

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #7

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #8

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #9

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #10

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #11

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #12

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #13

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #14

  İspanya daki protestolar ülke geneline yayıldı #15


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir