Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
582.111
-1.18%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C
  Kati Piri'den Türkiye'ye tehdit: Bu şartlar altında olmaz

  Kati Piri'den Türkiye'ye tehdit: Bu şartlar altında olmaz

  Avrupa Parlamentosu’nun şartlarını hatırlatan Kati Piri, bu durumda Türkiye’nin üye olamayacağını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 15.03.2019 - 21:06
  • Güncelleme : 15.03.2019 - 21:06

  Avrupa Birliği, AP üzerinden Türkiye'ye aba altından sopa göstermeye kalktı. Geçtiğimiz gün yapılan "Müzakereler durdurulsun" oylaması olumlu yönde sonuçlanırken, AB'nin Türkiye'yi yeniden müzakere masasına çağırması için oldukça tepki çeken maddeler önergeye sokuldu.

  Türkiye'nin terörle mücadelesini durdurması öncelikle istenirken, bir diğer tepki çeken madde de Ayasofya.

  Kati Piri den Türkiye ye tehdit: Bu şartlar altında olmaz #1

  "CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİN"

  AP'nin, Türkiye'ye dayattığı hukuksuz maddelerden biri de Ayasofya Camii. Özellikle Türkiye'nin iç meselelerine karışmak için her şeyi yapan Avrupa, bu sefer de Ayasofya'nın statüsü üzerinden dayatma uygulamaya çalışıyor.

  Özellikle AP'de oylama sırasında Birleşik Sol Grup tarafından verilen bir değişiklik önergesiyle, AP’nin, “tarihi ve dini yapıt” şeklinde tanımlanan Ayasofya’nın “görüntüsünün değiştirilip camiye dönüştürülmesine karşı” olduğuna dair bir cümle de eklendi.

  Kati Piri den Türkiye ye tehdit: Bu şartlar altında olmaz #2

  "BU ŞARTLARDA MÜMKÜN DEĞİL"

  Türkiye düşmanlığı ile bilinen Kati Piri de bu konuya ilişkin, Türkiye'ye mesaj verdi. Hollandalı raporatör, AP'nin "gümrük birliği, vize serbestisi ve AB fonları konusunda mutlak yetkiye sahip olduğuna" dikkat çekti.

  Ankara'dan kendisine gelen eleştirilere ilişkin de açıklamalar yapan Piri, "Türk Hükümeti beni sevmiyor olabilir ama benden sonra gelecek raportörle çok daha zor anlar yaşayacaklar." diye konuştu. "Bu Türkiye ve bu AB ile Türkiye'nin üyeliği mümkün değil." diyen Piri, üyeliğin ancak "değişik bir Türkiye" ve "daha etkin ve değişik bir AB" ile mümkün olabileceğini kaydetti.

  Kati Piri den Türkiye ye tehdit: Bu şartlar altında olmaz #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir