Euro
9.0389
0.79%
Dolar
7.4541
1.27%
Altın
442.92
1.23%
Borsa
1.53
-1.06%
Bitcoin
279.570
-2.11%
4ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 4 C

  Notre Dame Katedrali'nde yangın

  Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Paris Notre Dame Katedrali'nde, yangın çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 15.04.2019 - 20:35
  Notre Dame Katedrali'nde yangın

  Yangının kesin nedeni henüz bilinmezken, kentin simgesi olan katedralden yoğun duman çıktığı belirtildi.

  Paris itfaiyesi, yangının binanın içinde devam eden yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceği şüphes üzerinde duruldu.

  Notre Dame Katedrali'nde yangın

  Notre Dame Katedrali nde yangın #1

  Katedralde geçen yıl tadilat çalışmaları başlamış ve yapının etrafı tahta inşaat iskeleleriyle çevrilmişti. Yangın nedeniyle katedralin kulesinin yıkıldığı belirtildi.

  MACRON TOPLANTIYI İPTAL ETTİ

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 19 Kasım’da ekonomik gerekçeler ile başlayan ve bu hafta sonu 22’ncisi düzenlenen Sarı Yelekler eylemlerinde protestocuların beklentilerine yönelik ‘ilk somut önlemleri’ yapacağı basın toplantısını, yangın nedeniyle iptal etti.

  Notre Dame Katedrali nde yangın #2

  TRUMP'TAN AÇIKLAMA

  ABD Başkanı Trump, Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangını izlemenin korkunç olduğunu belirtti.

  Notre Dame Katedrali'nde yangın VİDEO

  Notre Dame Katedrali nde yangın #3

  NOTRE DAME KATEDRALİ

  ‘Notre-Dame de Paris’ bilinen adı ile ‘Notre Dame Katedrali’ 4. Paris'te bulunan ve Fransa'nın en çok ziyaret edilen tarihi eserlerinden birisi.

  Yapımı Paris piskoposu Maurice de Sully tarafından 1163 tarihinde başlatılmış, 2 asır sürerek ve XIV. yüzyılın ortalarında tamamlanmıştır. Yapımı bittiğinde batının en büyük katedrallerinden biri olmuş olan Notre Dame, uzun bir zaman Paris'in en yüksek binası olmuştur.

  1844 yılından 1864’e kadar bir restorasyon süresi geçiren katedral, 2012 yılında 14 milyon ziyaretçi ile Paris'in en çok ziyaret edilen tarihi eseri olma unvanına sahip olmuştur.

  1. Napolyon'un taç takıp imparator olduğu Notre Dame Katedrali aynı zamanda General De Gaule, Georges Pompidou ve François Mitterand gibi Fransa tarihine iz bırakan asker, başbakan ve cumhurbaşkanlarının cenaze törenlerinin yapıldığı yer olmuştur.

  Bin 500 kişi tribünlerde olmak üzere 9 bin kişi kapasitesi olan Notre Dame Katedralinin uzunluğu 127 metre, genişliği 48 metre, kulelerin yüksekliği 69 metre, çatı üzerindeki kulesi 96 metredir. Katedral kesme taşlardan inşa edilmiş olup, çatısı ahşaptır.

  Notre Dame Katedrali nde yangın #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir