Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
388.882
-6.71%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Türkiye'nin aradığı tutuklu, Yunanistan'da serbest bırakıldı

  Yunanistan'da kısa süre önce gözaltına alınan ve Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı Kuşadası eski Marina Müdürü Haydar Mengi, 20 bin euro kefaletle serbest bırakıldı.
  • AA
  • 10.05.2018 - 01:40
  Türkiye'nin aradığı tutuklu, Yunanistan'da serbest bırakıldı

  Yunanistan'da kısa süre önce gözaltına alınan ve Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı Kuşadası eski Marina Müdürü Haydar Mengi, Avrupa'da yasal olarak ikamet ettiği gerekçesiyle 20 bin euro kefaletle serbest bırakıldı.

  Yunan medyasındaki haberlere göre, Selanik Diavata Cezaevinde tutuklu bulunan 62 yaşındaki Mengi'nin, tutukluluk haline itirazı Selanik İstinaf  Mahkemesinde görüşüldü.

  Mahkeme, adli kontrol ve yurt dışı yasağı koyduğu Mengi'nin, daimi  ikamet yerinin Yunanistan olduğuna ve Avrupa’da yasal şekilde bulunduğuna  hükmederek, Türkiye’nin hakkındaki iade talebi görüşülünceye kadar Atina’daki  evinde kalmasını kararlaştırdı.

  Türkiye nin aradığı tutuklu, Yunanistan da serbest bırakıldı #1

  Mengi'nin, mahkemedeki ifadesinde, “Türkiye’de hakkında çıkarılan  mahkumiyet kararının siyasi olduğunu ve baskılar üzerine ülkeyi terk ettiğini” iddia ettiği belirtildi.

  Türkiye'ye iade talebine ilişkin belgelerin Türk makamları tarafından  tamamlanmasının ardından yeni bir duruşma tarihi belirleneceği kaydedildi.

  Mengi ayrıca, 24 Haziran'daki genel seçimlerde Demokrat Parti’den (DP)  milletvekili aday adayı olduğuna dair bir belge ibraz etti.

  TURBAN VURGUNU SANIĞI

  Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı Mengi, hakkında dolandırıcılık ve gasp suçlarından kesinleşmiş hapis cezası bulunuyor. Mengi, geçen ay Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki Evzonos Gümrük Kapısı'nda yakalanarak gözaltına alınmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir