Yasakların başladığı Almanya ve Avusturya'da aşı kuyrukları
AA & Ensonhaber

Avrupa'da aşılanma oranı en düşük olan ülkelerden ikisi olan Almanya ve Avusturya, kışa hazırlanırken koronavirüs vakalarında görülen yeni artış dalgasının merkezinde yer alıyor.

SOKAĞA ÇIKABİLMEK İÇİN AŞI KUYRUĞUNA GİRDİLER

Almanya Sağlık Bakanlığı, salı günü 436 bin kişinin aşı olduğunu açıkladı. Bu kişilerin 300 binine ise destekleyici doz vuruldu. Böylece son üç ayın en yüksek aşılanma sayısına ulaşılırken ülke genelinde aşılama merkezlerinde uzun kuyrukların oluştuğu görüldü.

Yasakların başladığı Almanya ve Avusturya'da aşı kuyrukları

NÜFUSLARININ YÜZDE 60'TAN FAZLASI TAM AŞILI DEĞİL

Avusturya nüfusunun yaklaşık yüzde 65'i ve Almanya nüfusunun yaklaşık yüzde 68'i aşılarını tamamlamış durumda. İki ülke de Hollanda ve koronavirüs salgının ilk zamanlarında virüsten en çok etkilenen ülkeler olan İtalya ve İspanya gibi ülkelerin oldukça gerisinde.

Yasakların başladığı Almanya ve Avusturya'da aşı kuyrukları

YUNANİSTAN DA KISITLAMALARI ARTIRIYOR

Aşılanma oranının artırılmasının salgınla mücadelede en önemli silah olduğunu belirten Başbakan Kiryakos Miçotakis, pazartesi gününden itibaren aşı olmamış erişkinlerin lokanta ve kafeteryaların yanı sıra sinema, tiyatro, müze, spor salonu gibi kapalı alanlara girmelerinin de yasaklandığını ifade etti. Miçotakis, aşısız erişkinlerin kiliselere ise sadece Kovid-19 test sonuçlarını ibraz ederek girebileceklerini söyledi.

60 YAŞ ÜSTÜNE 3. DOZ ŞARTI

Miçotakis'in açıkladığı önlemler dahilinde, kapalı alanlara giriş için aşı sertifikası talep edilirken, 60 yaş üzerindeki kişilerin kapalı alanlara girebilmeleri için ikinci doz aşı tarihinin üzerinden en fazla 7 ay geçmiş olması, ikinci doz aşısının üzerinden 7 ayı aşkın zaman geçenlerin üçüncü doz aşıyı yaptırmış olmaları şartı aranacak.

DEĞİŞKEN VARDİYA UYGULAMASI

İş yerlerinde ve toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğun azaltılması amacıyla kamu sektörü ve özel sektörde değişken vardiya uygulamasına gidileceğini belirten Miçotakis, tedbirlere uymayanların tespit edilmesi için denetimlerin de artırılacağını kaydetti.

Yasakların başladığı Almanya ve Avusturya'da aşı kuyrukları