Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.669
1.12%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Avrupa'da ayrılıkçılık hareketleri

  Avrupa'da ayrılıkçılık hareketleri

  Avrupa'da bağımsızlık hareketleri Katalonya ile gündemdeyse de Bask ve Bavyera bölgelerinin de bağımsızlık hayali Avrupa'yı korkutuyor.
  • Haber Merkezi
  • 02.10.2017 - 15:45

  İspanya'ya bağlı Katalonya artık bağımsız olmak istiyor. "Yüzde 92 bağımsızlığa evet" oyu veren Katalanların referandumu Avrupa'daki ırkçı ve ayrılıkçı hareketlerin bağımsızlık hayalini yeniden gündeme getirdi.

  FEODAL AVRUPA HARİTASI

  Avrupa feodal toplulukların bir araya gelmesiyle devletleşmiş bir yapıya sahip. Her ne kadar bir ve beraber olarak birlik içinde yaşasalar da zaman zaman bu topluluklardan hep bağımsızlık çığlıkları yükselmekte. Bunlardan en başta geleni Katalonya olurken, bağımsızlık emeline en yakınlaşan da yine onlar oldu.

  Avrupa da ayrılıkçılık hareketleri #1

  Katalonya gibi bağımsızlık hayali kuranlardan diğerleri de İspanya ve Fransa arasında bulunan Bask ve Almanya'daki Bavyera bölgeleri ve elbette İskoçya. Avrupa'nın yeni korkusu ise Katalonya bağımsız olursa devamı da "iplik söküğü gibi" gelir mi düşüncesi.

  Avrupa da ayrılıkçılık hareketleri #2

  Konu ile ilgili araştıma yapan kaynaklar 37 farklı topluluğun bağımsızlığını alması ile oluşacak olan haritayı çizdi. Buna göre Avrupa'da bağımsızlıkların ilanı ile harita feodal orta çağ Avrupa'sına dönüldüğünü gösteriyor. Bağımsızlık dalgasının yayılması durumunda önünü alamayacağından endişe eden Avrupa, olası senaryoya ilişkin yayınlanan haritayı "Orta Çağ Avrupası" betimledi.

  Avrupa da ayrılıkçılık hareketleri #3

  İSKOÇLARDA AYRILIK FİKRİNE SICAK BAKIYOR

  Bask ve Bavyera'nın ayrılık fikri gibi İskoçlar da ayrılık düşüncesine ilişkin faaliyetlerde bulunmuştu. 2014 yılında bağımsızlık referandumunda hayır kararı alan İskoçlar, yeniden bağımsızlık referandumunda karar kılmış,  bu yıl içinde onlar da sandık başına gitme kararı almıştı.

  Avrupa da ayrılıkçılık hareketleri #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir