Dolar
6.7947
0.3322%
Euro
7.4755
0.2104%
Altın
1720.41
0.6535%
Borsa
106019.62
1.0158%
G. Altın
375.306
0.7898%
Bitcoin
61986.78
-0.3515%
16ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 16 C

  Avrupa'da oy verme işlemi bu gece sona eriyor

  Avrupa'da oy kullanma işlemleri devam ederken, Fransa'da ellerini kullanamayan bir kişinin ayağıyla oy verdiği görüntü objektiflere takıldı.
  • AA
  • 25.10.2015 - 15:20

  Avrupa'da oy verme işlemi bu gece sona eriyor

  2

  Avrupa'da oy kullanma işlemleri bu gece sona eriyor. Katılım oranı en yüksek ülke şu an İsviçre olarak gözüküyor. Strasburg'da ise bir vatandaş ellerini kullanamadığı için ayaklarıyla oy verdi.

  Avrupa'da 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimleri için oy kullanma işlemleri bugün sona eriyor. Konsolosluklar önünde özellikle şehir dışlarından otobüslerle gelen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

  FRANSA'DA BİR KİŞİ AYAĞIYLA OY VERDİ

  Yaklaşık 315 bin civarında seçmenin olduğu Fransa, Almanya'dan sonra yurt dışında en çok Türk seçmenin bulunduğu ülke olma özelliğini taşıyor. Strasburg'da ise engelli bir vatandaş ellerini kullanamadığı için ayağı ile oy verdi.

  SEÇİME KATILIM EN ÇOK İSVİÇRE'DEN OLDU

  Son güne girilirken İsviçre yüzde 46,45 ile seçime katılım oranının en yüksek gerçekleştiği ülke oldu. Avrupa'daki vatandaşlar bugün TSİ 23.00'e kadar sandık başına giderek oylarını kullanabilecek.

  ALMANYA'DA SEÇİM SORUNSUZ DEVAM EDİYOR

  Almanya'da Berlin, Hamburg, Hannover, Düsseldorf, Essen, Münster, Köln, Frankfurt, Mainz, Karlsruhe, Stuttgart, Münih ve Nürnberg'te oy kullanma işlemleri sorunsuz devam ediyor. Vatandaşlar, 140 bin seçmenin bulunduğu başkent Berlin'de ve 128 bin seçmenin bulunduğu Köln'de sabah erken saatlerde oy kullanmaya geldiler. Almanya genelinde akşama doğru sandık önlerindeki kalabalıkların artması bekleniyor. Bir milyon 411 bin seçmenin bulunduğu Almanya'da dün itibarıyla oy kullanan seçmen sayısı 516 bin olarak gerçekleşmişti.

  PARİS'TE KATILIM ORANI YÜZDE 40

  Fransa'nın 6 büyük şehri Paris, Lyon, Strasburg, Marsilya, Bordeaux ve Nantes'da bulunan başkonsolosluklarda da oy kullanma işlemlerinde yoğunluk yaşanmaya başlandı. Bu şehirlerde şimdiye kadar oy kullanma işlemleri sorunsuz şekilde gerçekleşirken, Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu binası önünde, şehir dışından otobüslerle gelen vatandaşlar kuyruk oluşturdu.

  Paris Başkonsolosluğu yetkilileri, bugün yaklaşık 4 bin kişinin oy kullanmasını beklediklerini ve Paris bölgesinde seçime katılımın böylelikle yüzde 40'ı geçebileceğini söyledi. Yaklaşık 315 bin civarında seçmenin olduğu Fransa, Almanya'dan sonra yurt dışında en çok Türk seçmenin bulunduğu ülke olma özelliğini taşıyor.

  BELÇİKA'DA KATILIM YÜZDE 39.5

  Belçika'da ise, oy kullanma işlemleri ile ilgili bilgi veren Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy, şu ana kadar Brüksel ve Anvers'te kurulan sandıklarda 48 bin 965 oy kullanıldığını bildirdi. Belçika'da kayıtlı bazı vatandaşların gümrüklerde de oyunu kullandığına dikkati çeken Ulusoy, Brüksel Başkonsolosluğu seçim bölgesinde şimdiye kadar toplam 52 bin 695 kişinin sandığa gittiğini ve yüzde 39,5'lik bir katılım yakalandığını söyledi.

  HOLLANDA

  Hollanda'da da oy verme işlemi sorunsuz devam ediyor. Seçmen niteliklerine sahip yaklaşık 243 bin Türk'ün ikamet ettiği ülkede dört gün boyunca Rotterdam, Amsterdam ve Deventer'deki üç seçim merkezinde kurulan 78 sandıkta toplam 82 bin 229 kişinin oy kullandığı bildirildi.

  DANİMARKA

  Danimarka'da ise bugüne kadar oy kullananların sayısı 13 bin 228 oldu. Ülkede, bugün sabah saatlerinde sandığa yoğun bir ilgi gözlenmezken öğle saatlerinde farklı partilerin uzak şehirlerden oy kullanmaya getireceği seçmenlerin katılımıyla, oy kullanan seçmen sayısında geçtiğimiz seçime oranla en az yüzde 50'lik artış olması bekleniyor.

  İSVİÇRE

  Cenevre Başkonsolosu Hüseyin Barbaros Dicle, Avrupa'da seçime katılım oranına bakıldığında İsviçre'nin katılım oranının en yüksek olduğu ülke olduğunu açıkladı. İsviçre genelinde 93 bin 259 Türk seçmenin bulunduğunu ve Cenevre Başkonsolosluğu'na kayıtlı 10 bin 538 seçmenin olduğunu ifade eden Dicle, şimdiye kadar gümrük kapılarında kullanılan oylar da dahil Cenevre'ye kayıtlı seçmenlerin 4 bin 924'ünün oy kullandığını, bunun da toplam seçmen sayısının yüzde 46,73'üne denk geldiğini söyledi.

  İNGİLTERE

  Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimi için Birleşik Krallık'taki oy verme işlemi de sorunsuz devam ediyor. İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya'da yaşayan Türk vatandaşları, oy kullanmak için sandık başına giderek, oylarını Londra'nın batısındaki Olympia Sergi ve Konferans Merkezi ile İskoçya'nın başkenti Edinburgh'daki Edinburgh Başkonsolosluğu çalışma ofisinde kurulan sandıklarda kullanıyor.

  İTALYA

  Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları için 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri'nin son oy verme gününde İtalya'daki oy verme noktaları olan Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğu'nda da son gün sakin başladı. Yetkililer, yoğunluğun ilerleyen saatlerde artmasını beklediklerini ifade etti. Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'ne kayıtlı 3 bin 32 seçmenden, cuma günü başlayıp dün devam eden oy verme işleminde, şu ana kadar oy kullananların sayısı 612 oldu. 10 bin 755 kayıtlı seçmeni bulunan Milano Başkonsolosluğu'nda ise ilk iki günde toplam 2 bin 478 vatandaş oyunu kullandı.

  İSPANYA

  İspanya'da yaşayan Türk vatandaşları da Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu'nda 2'şer sandıktan toplam 4 sandıkta oy kullanılıyor. Madrid'de bin 505, Barselona'da da 901 olmak üzere toplam 2 bin 406 seçmen kayıtlı bulunuyor. Oy kullanma işlemlerinin sorunsuz devam ettiği bildirildi.

  DIŞ TEMSİLCİLİKLERDE TSİ 23.00'E KADAR OY KULLANILABİLECEK

  1 Kasım tekrar seçimleri için yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemi bugün TSİ 23.00'te sona erecek. Gümrüklerde ise oy verme işlemi 1 Kasım'a kadar devam edecek.

  Görüş Bildir