Petrol
109.05
-3.02%
Euro
17.5065
0.68%
Dolar
16.693
0.33%
Altın
969.85
-0.32%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
319.303
-5.51%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Avrupa'da yeni mülteci dalgası

  Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen bir grup sığınmacı Sırbistan-Hırvatistan sınırındaki polis barikatını aşıp Hırvatistan’a girmek istedi.
  • Haber Merkezi
  • 15.11.2016 - 09:33
  Avrupa'da yeni mülteci dalgası

  gsdfg

  Çoğu Afganistan ve Pakistan uyruklu oldukları öğrenilen yaklaşık 120 sığınmacı, geceyi yol kenarında geçirdikten sonra bugün öğleden sonra Şid-Tovarnik Sınır Kapısı’nın bulunduğu bölgede, Hırvatistan’a geçmeyi denedi.

  Polis barikatını aşmak isteyen sığınmacılar, ilk denemelerinde başarısız olunca bu kez civardaki tarım arazileri üzerinden Hırvatistan’a geçmek istedi. Sığınmacılara ikinci denemelerinde de Sırbistan polisi tarafından geçiş izni verilmedi.

  Avrupa da yeni mülteci dalgası #2

  Avrupa'da yeni mülteci dalgası VİDEO

  Bu denemeler sırasında zaman zaman sığınmacılarla polis arasında arbede yaşandı.

  Sınırı geçemeyen sığınmacılar, Sırbistan’ın Şid kentinden trenle başkent Belgrad’a geri gönderilmeye başlandı.

  "GELİP GELMEYECEĞİMİZE KARAR VERECEĞİZ"

  Afganistan uyruklu Ahmed, Belgrad’a iki hafta önce ulaştığını belirterek, “3 gün önce yürüyerek sınıra doğru yola çıktık. Dün geceyi soğukta, açık alanda geçirdik. Bugünkü çabamıza rağmen sınırı geçmemize izin verilmedi.” dedi.

  Sınırdaki polisin kendilerine vurduğunu söyleyen Ahmed, “Nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Belgrad’a döndüğümüzde, yeniden Hırvatistan sınırına gelip gelmeyeceğimize karar vereceğiz.” diye konuştu.

  Avrupa da yeni mülteci dalgası #3

  Bir başka Afganistan uyruklu sığınmacı Abdullah ise geceyi dışarda geçirdikleri dün gece bazılarının kendilerine yemek getirdiğini kaydederek, “Hava çok soğuk. Bizi soğuktan koruyacak battaniyemiz dahi yok.” ifadesini kullandı.

  Yaklaşık 120 kişilik sığınmacı grubu, cuma günü başkent Belgrad’dan sınıra doğru yürümeye başlamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir