Avustralya ile ABD arasında sığınmacı anlaşması
AA

Başbakan Turnbull, başkent Canberra’da yaptığı açıklamada, Avustralya'ya teknelerle ulaşmayı başardıktan sonra yakalanarak Manus ve Nauru gözaltı merkezlerinde tutulan sığınmacıların ABD'ye gönderilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

TEK SEFERLİK ANLAŞMA

Anlaşmayı Federal Göç Bakanı Peter Dutton ile duyuran Turnbull, ABD ile yapılan anlaşmanın "tek seferlik" olduğunu ifade ederek "Amerikalı yetkililer birkaç gün içinde Avustralya’ya gelerek süreci başlatacaklar. Bu tek seferlik bir anlaşma ve tekrarı olmayacak." dedi.

Varılan anlaşmanın detayları hakkında bilgi vermeyen Turnbull, önceliğin durumları acil olan ailelere verileceğini belirtmekle yetindi.

Muhalefetteki İşçi Partisinin Genel Başkanı Bill Shorten, yaptığı açıklamada, kendilerine henüz brifing verilmediğini ancak anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

3 YILDIR REHİNE OLARAK TUTULUYOR

Avustralya Yeşiller Partisi Senatörü Sarah Hanson-Young da sosyal medya hesabından, ‘"Avustralya bu mültecileri 3 yıldır siyasi rehine olarak tutuyor. Onlar yeterince acı çekti. Tüm erkek, kadın ve çocuklar güvenli bir yere yerleşmeyi hak ediyor.’’ paylaşımında bulundu.

Öte yandan, Avustralya İnsan Hakları Kanun Merkezi Direktörü avukat Daniel Web, yazılı açıklamasında anlaşmayı "doğru yönde atılan bir adım" olarak nitelendirdi. Anlaşmanın ayrıntılarını bilmediklerini belirten Webb, "Asıl soru anlaşmadan kimlerin yaralanacağı ve geride kalan masum insanlara ne olacağıdır." ifadesini kullandı.

Manus ve Nauru'da kalanların tamamının güvenli bir yere nakledildiğinde konunun kapanacağını kaydeden Webb, "Hükümet nihayet Manus ve Nauru’nun bir çıkmaz olduğunu kabullendi" değerlendirmesinde bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)