Euro
10.3283
0.17%
Dolar
8.6429
0.03%
Altın
494.31
0.02%
Borsa
1.402
-0.53%
Bitcoin
289.761
1.62%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

    Avusturya'da PEGIDA'yı protesto ettiler

    Avusturya'da yaklaşık 7 bin kişi, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketini protesto etti.
    • 03.02.2015 - 08:57
    Avusturya'da PEGIDA'yı protesto ettiler

    avusturya

    Başkent Viyana, Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) taraftarları ile kendilerini Anti-PEGIDA olarak adlandıran grupların eylemlerine sahne oldu.

    SLOGANLAR ATTILAR

    Geniş güvenlik önlemleri altında Museumquartier Meydanı'nda toplanan PEGIDA karşıtı yaklaşık 7 bin kişi, Stefanplatz Meydanı'na yürüdü. "PEGIDA'ya hayır, Mülteciler ve Müslümanlar hoşgeldiniz", "Müslüman karşıtı ırkçılığa hayır" yazılı pankartlar taşıyan gruptakiler, "Irkçılığa ve şiddete hayır" ve "Irkçılar dışarı" sloganları attı.

    PEGIDA PROTESTOLARI

    PEGIDA YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ

    İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA Avusturya taraftarları da bir yürüyüş düzenlendi. Polis kontrolünde toplanan yaklaşık 300 PEGIDA taraftarı, Avusturya bayrakları ve üzerinde "Avrupa'nın İslamlaşmasını durdurun" pankartları taşıdı. Yürüyüşe katılan bazı neo-Nazi ve holiganların, Hitler selamı yaptığı ve polisin müdahale etmediği ileri sürüldü.

    Avusturya da PEGIDA yı protesto ettiler #2

    "MÜSLÜMANLAR AVUSTURYA'NIN BİR PARÇASIDIR"

    PEGIDA karşıtı eyleme katılan Viyana İslam Federasyonu Başkanı Muhammed Turhan, yaptığı açıklamada, İslam'ın Avusturya'nın 100 yıllık gerçeği olduğunu belirterek, Müslümanların yarım asırdır Avusturya'da yaşadığını belirtti. İslam karşıtlığı ile ortaya çıkan PEGIDA örgütünün Almanya'da yapmış olduğu fitneyi Avusturya'ya taşımasını asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Turhan, "Bugün hep birlikte büyük bir fotoğrafla PEGIDA'ya verilmesi gereken dersi verdik. Bir kardeşlik inancı içerisinde Avusturya'da bu tür hareketlerin maya tutmayacağını göstermiş olduk. Müslümanlar, Avusturya'nın bir parçasıdır. Bu hakikati yüksek sesle dillendireceğiz" diye konuştu.

    BİRÇOK GRUP DESTEK VERDİ

    PEGIDA karşıtı yürüyüşe Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Avusturya, Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB), Viyana İslam Federasyonu, Avusturya İslam Kültür Merkezleri Birliği, Avusturya Türk Federasyonu, Bosna Derneği, Alperenler, Müslüman Koordinasyon Birliği, Bangladeşliler Derneği ve Ehli Beyt Camii ile Sosyalist Dönüşüm, Sosyalist Sol Partisi ve Antifaşist Hareket destek verdi.

    Avusturya da PEGIDA yı protesto ettiler #3

    PEGİDA BERLİN'DE DE PROTESTO EDİLDİ

    Bu arada, Almanya’nın başkenti Berlin'de de Batı’nın İslamlaşmasına karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin eylemleri protesto edildi.

    500 KİŞİ TOPLANDI

    Berlin'in tarihi Brandenburg Kapısı'nın önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Başbakanlık binasının önüne kadar ırkçılık ve İslam karşıtlığı aleyhine sloganlar atarak yürüdü. "İnsan hakları evrenseldir, sadece Avrupa için değildir", "Irkçılığı durdurun, insan haklarını koruyun" ve "Irkçılıkla her seviyede savaşacağız" yazılı dövizler taşıyan göstericilere, Sol Parti (die Linke) ve Yeşiller Partisi (die Grüne) üyeleri de destek verdi.

    Avusturya da PEGIDA yı protesto ettiler #4

    10 KİŞİNİN İSMİ ANONS EDİLDİ

    Yürüyüş esnasında göstericiler 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Terör (NSU) örgütü aleyhine sloganlar atarak, hayatlarını kaybeden 10 kişinin isimlerini anons etti. Göstericiler anons sırasında, hep birlikte "Onlar da insandı" diye seslendi.

    POLİS İKİ GRUP ARASINDA ÖNLEM ALDI

    Diğer taraftan Berlin’de, PEGIDA’nın uzantısı BAERGIDA grubu yaklaşık 100 kişiyle merkez tren istasyonun yanındaki meydanda gösteri düzenledi. Alman bayrakları ile "Gülmek helal" ve "İslam ve şiddete dur diyoruz" yazılı dövizler taşıyan grup, "Halk biziz" sloganı attı. Tren garından çıkan bir grup düdük ve ıslık çalarak BAERGIDA grubunun eylemini protesto etti. Polis iki grup arasında güvenlik önlemi aldı.

    Avusturya da PEGIDA yı protesto ettiler #5

    İlginizi Çekebilir

    Görüş Bildir