Petrol
101.04
0.35%
Euro
17.6576
0.62%
Dolar
17.2878
0.42%
Altın
967.42
0.49%
Borsa
2415
0.27%
Bitcoin
352.792
1.75%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Azerbaycan'dan Bayraktar SİHA'lara övgü

  Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Ermenistan işgali altındaki toprakların kurtarılmasında Türk yapımı SİHA'ların büyük role sahip olduğunu söyledi.
  • AA
  • 22.02.2021 - 17:50
  • Güncelleme : 22.02.2021 - 17:59
  Azerbaycan'dan Bayraktar SİHA'lara övgü

  Bakü'den, Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan ordusunun üstünlük kurmasını sağlayan Bayraktar SİHA'lara övgü dolu sözler geldi.

  Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Hocalı Katliamı'nın yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte, "44 günlük savaş bize bir şeyi daha iyi gösterdi. 21'inci yüzyılın savaşı teknoloji savaşıdır. Zaferimizde Türk üretimi Bayraktar SİHA'ların rolü çok büyüktür." ifadelerini kullandı.

  Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Amrullayev, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar ve birçok akademisyen katıldı.

  "HOCALI'YA BAKIŞ DEĞİŞTİ"

  Eğitim Bakanı Amrullayev, Azerbaycan'ın 44 günlük savaşta kendi topraklarını işgalden kurtarmasının ve zafer elde etmesinin her şeye bakış açısını değiştirdiğini kaydederek, "Hocalı'ya da bakışı değiştirdi. Çünkü biz eskiden Hocalı'dan bahsederken mağlup bir halkın bireyleri olarak bahsediyorduk. Şimdi ilk kez Hocalı'dan bahsederken zafer kazanmış bir halkın bireyi olarak bahsediyoruz. Gelecek nesillere Hocalı'yı unutturmamak için görecek işimiz çok. Zafer elde ettik fakat adalet elde etmek için görecek işimiz çok." dedi.

  "TÜRKİYE HEP AZERBAYCAN'I DESTEKLEDİ"

  Son yüzyılda Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaşlarda Türkiye'nin hep Azerbaycan'ı desteklediğini kaydeden Amrullayev, 1918'de Bakü'nün işgalden kurtarılmasında Kafkas İslam Ordusu'nun rolünün büyük olduğunu ve Azerbaycan halkının bunu hiç unutmadığını vurguladı.

  Azerbaycan dan Bayraktar SİHA lara övgü #1

  Emin Amrullayev

  "ZAFERİMİZDE BAYRAKTAR SİHA'LARIN ROLÜ ÇOK BÜYÜK"

  Amrullayev, bu sürecin çok acı bir süreç olduğunu ve 1 milyona yakın Azerbaycanlının evini terk ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Biz anladık ki müzakere yolu ile toprakları geri almak mümkün değil. Dünya kamuoyu da buna sustu. Fakat biz 44 günlük sürede, Türkiye'nin de siyasi desteği sayesinde topraklarımızı işgalden kurtardık. 44 günlük savaş bize bir şeyi daha gösterdi. 21'inci yüzyılın savaşı teknoloji savaşıdır. Zaferimizde Türk üretimi Bayraktar SİHA'ların rolü çok büyüktür.

  Zaferimizin sürdürülebilir olması için en önemli konu eğitimimizin çağın gereksinimlerine uygun şekilde kurulması. Karabağ ve Hocalı konusunda bizim istediğimiz adalettir. Adalet da er ya da geç yerini bulur. Geçen yılki savaşta hakkın yerini bulması nedeniyle mutluyuz."

  Azerbaycan dan Bayraktar SİHA lara övgü #2

  "HOCALI OLAYI, ERMENİLER SİVİLLERİ ÖLDÜRMEZ TABUSUNU KIRDI"

  Amrullayev, "1990'lı yıllardaki savaşta Hocalı bu savaşın dönüş noktası oldu. Çünkü Azerbaycanlılar Şubat 1992'ye kadar uzun yıllar birlikte yaşadıkları Ermenilerin onları bu şekilde katledeceğini akıllarına bile getiremezdi. Hatta bir dönem Ermenistan Cumhurbaşkanı olan (Serj) Sarkisyan'ın ifadesi ile söylersek, 'Hocalı olayı, Azerbaycanlılar nezdindeki Ermeniler sivilleri öldürmez tabusunu kırdı.'

  Bu onun sözleridir, o olaydan sonra silahsız Azerbaycanlılar arazileri terk etti ve sonuçta topraklarının yüzde 20'si işgal edildi. Çünkü silahsız insanın silahlı biri ile mücadele etmesi çok zordur." ifadelerini kullandı.

  1994'ten 2020'ye kadar müzakere sürecinin sürdüğünü aktaran Amrullayev, 26 yıl devam eden bu sürecin ve müzakerelerin çözüm getirmediğini vurguladı.

  Azerbaycan SİHA'ları Ermeni hedeflerini havaya uçurdu ViDEO


  HOCALI KATLİAMI

  Ermenistan ordusu, 26 Şubat 1992'de girdiği Hocalı'da çocuklar ve kadınlar dahil yüzlerce sivili öldürmüş ve binden fazlasını da rehin almıştı.

  Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde büyük bir soykırım gerçekleştiren Ermeniler, 29 yıl önce 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlıyı vahşice katletti.

  Son yıllarda işlenmiş en büyük soykırım ve savaş suçu olarak tarihe geçen olayın failleri ise henüz hesap vermedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir