Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
708.674
0.64%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Barzani'nin partisi ABD'den para istedi

  Kürdistan Demokrat Partisi Dışilişkiler Sorumlusu, 300 milyon dolarlık yardıma ihtiyaçları olduğunu açıkladı.
  • 09.02.2016 - 09:02
  Barzani'nin partisi ABD'den para istedi

  Barzani nin partisi ABD den para istedi #1

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin genel başkanı olduğu Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) dışilişkiler sorumlusu Hemin Hawrami, terör örgütü DAEŞ ile mücadelelerini sürdürebilmeleri için ABD'den 300 milyon dolarlık acil yardım fonuna ihtiyaç duyduklarını söyledi. Hawrami, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'nde Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin geleceğine ilişkin online panele katıldı.

  PETROL FİYATLARI DÜŞÜNCE MALİ SIKINTIYA GİRDİLER

  DAEŞ'e karşı verilen mücadele hakkında bilgiler sunan Hawrami, ekonomik zorluklara rağmen örgüte karşı savaşlarını sürdürdüklerini anlattı. ''Peşmerge güçlerinin temizlediği alanlarda DAEŞ tek bir metrekareyi dahi geri alamadı'' diyen Hawrami, Peşmerge'yi ''örgütü yenilgiye uğratabileceğini kanıtlayan sahadaki fonksiyonel tek unsur'' olarak tanımladı. Hawrami, petrol fiyatlarının düşmesiyle mali açıdan sıkıntı çektiklerine vurgu yaparak, yönetimin geçen eylül ayından beri güvenlik güçlerinin maaşlarını ödemekte zorluklar yaşadığını aktardı.

  PEŞMERGENİN MAAŞINI ÖDEYEMİYORLAR

  Kısa sürede kendilerine yardım edilmesi gerektiğinin altını çizen Hawrami, "Bölgenin güvenliğini temin eden Peşmerge güçlerinin DAEŞ'e karşı savaşı sürdürebilmesi için ABD'den 300 milyon dolarlık acil yardım fonuna ihtiyacımız var. Bu para Peşmerge'nin maaşlarının yanı sıra DAEŞ'le mücadelede lojistik ve ulaşım giderleri için gerekli" diye konuştu. Hawrami, şu aşamada Peşmerge'nin yemek ve savaş alanında ihtiyaç duyulan kış giysilerinin de aralarında bulunduğu birçok temel gereksinimlerini gidermekten uzakta bulunduklarını dile getirdi.

  YIL SONUNDA BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU YAPILACAK

  Bağımsızlık tartışmalarına da değinen Hawrami, bu yılın ikinci yarısında Irak hükümetinden ayrılmalarını isteyip istemediklerini gösterecek referandumun gerçekleşeceğini bildirdi. Hawrami, "Irak'ta diktatörlük ve federalizm başarısızlığa uğradı. Bu nedenle yeni bir formül geliştirmeliyiz. Bu yeni formül Bağdat ile konuşarak, müzakere edilerek barışçıl yollara dayanmalıdır çünkü Bağdat ile birçok ortak noktamız bulunuyor" diye konuştu. Referandumun nasıl yapılacağına dair şu aşamada çalışmaların sürdürüldüğünü ancak halkın bir bölümünün hala DAEŞ'in kontrolünde bulunan alanlarda yaşamalarından dolayı bu yerlerde oylamanın nasıl olacağının belirsizliğini koruduğunu kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir