Euro
11.1263
-0.59%
Dolar
9.5835
-0.2%
Altın
556.95
0.61%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
607.800
4.08%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Belçika Kralı: Sömürgeci geçmişimizden üzüntü duyuyorum

  Mektubunda özür dilemeyen Kral Philippe, Belçika'nın Kongo'daki sömürgeci geçmişiyle ilgili açıklama yapan ilk Kral oldu.
  • AA
  • 30.06.2020 - 10:58
  Belçika Kralı: Sömürgeci geçmişimizden üzüntü duyuyorum

  Belçika Kralı PhilippeKongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) bağımsızlığının 60'ıncı yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'ye mektup yolladı.

  Kral Philippe, mektupta mevcut ikili ilişkileri daha da geliştirmek için "geçmişi" konuşmak gerektiğine dikkati çekti.

  "GEÇMİŞTE ZULME TANIKLIK EDİLDİ"

  KDC ile Belçika'nın tarihi geçmişinin başarıların yanı sıra "acılı" dönemler de içerdiğine işaret eden Kral Philippe, "Geçmişte ortak hafızamızda hala yer eden bazı şiddet olayları ile birlikte zulme tanıklık edildi." ifadesini kullandı.

  Kral Philippe, "Geçmişte yaşanan acılar için derin üzüntümü ifade etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

  Belçika Kralı: Sömürgeci geçmişimizden üzüntü duyuyorum #1

  ÖZÜR DİLEMEDİ

  Her türlü ırkçılıkla mücadele edeceğinin altını çizen Kral, Belçika Parlamentosu'nun sömürgeci geçmişe ilişkin araştırma yapılmasına dair başlattığı çalışmaları desteklediğini kaydetti.

  Kral Philippe, mektubunda özür dilemese de Belçika Kraliyet Ailesi'nden ülkenin Kongo'daki sömürgeci geçmişine ilişkin açıklama yapan ilk Kral oldu.

  Belçika Kralı: Sömürgeci geçmişimizden üzüntü duyuyorum #2

  KRAL 2. LEOPOLD, KONGO'YU YILLARCA YAĞMALADI

  ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Belçika'da da yoğun protestolar gerçekleşmişti.

  Vatandaşlar, Belçika'nın Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki sömürgeci geçmişinin simgesi olan Kral 2. Leopold'un büst ve heykellerini hedef almaya başlamış, Kral'ı anımsatan sokak isimleri, otobüs durakları ve heykellerin kaldırılması için kampanya başlatmıştı.

  Kral 2. Leopold, kendi mülkü ilan ettiği Kongo'yu yıllarca yağmalamış, milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş, cani uygulamalarıyla zaman içinde "Kongo Kasabı" olarak anılmıştı. Kongo, Belçika’dan bağımsızlığını 1960’ta kazanarak, Kongo Demokratik Cumhuriyeti oldu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir