Petrol
109.06
-0.04%
Euro
17.5317
-1.66%
Dolar
16.5994
-1.69%
Altın
978.68
-1.35%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
350.525
-3.17%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Belçika zirve öncesi PKK çadırına izin verdi

  Belçika zirve öncesi PKK çadırına izin verdi

  Belçika hükümeti, Davutoğlu'nun da katılacağı Türkiye-AB Zirvesinin yapılacağı AB Konseyi binasının hemen arkasında PKK'ya çadır izni verdi.
  • Ajanslar
  • 17.03.2016 - 13:31

  Türkiye'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders, İçişleri Bakanı Jan Jambon, Adalet Bakanı Koen Geens'in katılımıyla yapılan üçlü toplantıdan sadece bir hafta sonra terör örgütü yandaşlarından yeni bir adım geldi.

  Belçika zirve öncesi PKK çadırına izin verdi #1

  ZİRVE ÖNCESİ ÇADIR KURDULAR

  PKK yandaşları aldıkları izin sayesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı Türkiye-AB Zirvesinin yapılacağı Brüksel'deki AB Konseyi binasının hemen arkasına çadır kurdu.

  AZ SAYIDA POLİS GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

  Terör örgütünün Belçika'daki liderlerinden Remzi Kartal'ın Gündeydoğu'daki terör operasyonlarını eleştirmek için basın toplantısı düzenlediği çadır halen kaldırılmış değil. Terör örgütünün sembolleriyle dolu olan çadırın etrafında az sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı görüldü.

  Belçika zirve öncesi PKK çadırına izin verdi #2

  BELÇİKA TERÖRLE MÜCADELE SÖZÜ VERMİŞTİ

  Belçikalı bakanlar, geçen hafta terörle mücadelede işbirliği sözü vermesine rağmen çadıra müdahale edilmedi.

  Belçika İçişleri Bakanlığı yetkilileri, zirve öncesi üstelik de zirvenin yapılacağı AB Konseyi binasının hemen arkasına terör örgütünün çadır kurmasının güvenlik riski oluşturup oluşturmadığı yönündeki soruya cevap vermedi.

  ÇAVUŞOĞLU: ÇİFTE STANDART

  Geçen hafta yapılan üçlü bakanlar toplantısı sonrası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ortak basın toplantısında Belçika'yı eleştirerek, "PKK’yı DAEŞ’ten farklı tutup ona tolerans göstermek, ya da DHKP-C gibi terörist örgütlere müsamaha göstermek çifte standarttır. Bizim de arzumuz, bu teröristler konusunda aynı hassasiyetin gösterilmesi ki Belçika’da da bunların cezaya çarptırılması gerekiyor. Müsamaha yapılmaması gerekiyor" demişti.

  Belçika zirve öncesi PKK çadırına izin verdi #3

  Bu eleştiriye Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Reynders ise, "Belçika’da PKK ve DHKP-C hakkında adli takip ve soruşturmalar federal savcılar tarafından çok detaylı bir şekilde yürütülmektedir. Kısa bir süre sonra 4 dava hakim karşısına çıkacak. Usulleri yavaş olan bir ülkeyiz ancak terör ve teröristlerin süreçleri konusunda en aktif ülkelerden bir tanesiyiz" cevabını vermişti.

  DAEŞ'E OPERASYON VAR, PKK'YA YOK

  Belçika'nın diğer bir terör örgütü DAEŞ'e karşı ise operasyonları aralıksız devam ediyor. 13 Kasım'daki Paris saldırılarında yer aldığı belirtilen kişileri bulmak için sık sık operasyonlar düzenleyen Belçika, bu konuda Fransa ile işbirliği yapıyor. Son olarak geçen salı günü bir baskın sırasında çıkan çatışmada 4 polis yaralanmış ve bir saldırgan öldürülmüştü. Bugüne kadar 30'dan fazla kişinin gözaltına alındığı operasyonlar sonunda 8 kişi tutuklandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir