Berlusconi fuhuş davasından tamamen aklandı

Berlusconi fuhuş davasından tamamen aklandı

Reşit olmayan Faslı dansçı Kerime El Mahrug ile para karşılığı cinsel ilişkiye girmek ve görevini kötüye kullanmak suçlarından yedi yıl hapse mahkum edilen İtalya’nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi davadan beraat etti.

BUNGA BUNGA PARTİLERİ BAŞINI YAKTI

Yargıtay üyeleri, “bunga bunga” diye adlandırılan partilerden dolayı başı derde giren, İtalyan siyasetinin en renkli simalarından Berlusconi’nin davası üzerine görüşünü, dokuz saat süren müzakerelerin ardından dün gece açıkladı.

Savcı Eduardo Scardaccione, suç unsurlarının oluştuğuna kanaat getirerek, Temyiz Mahkemesi’ndeki beraat yerine, Milano’daki yerel mahkemenin verdiği yedi yıl hapis kararına uyulmasını istedi.

"GENÇ KIZLARA KARŞI EJDERHA İŞTAHI"

Yargıtay'da dün yapılan karar duruşmasında savcılık, eski karısı Veronica Lario'nun sözlerine atıfla Berlusconi'nin "genç kızlara karşı bir ejderhanın iştahına sahip olduğunu" söyledi.

"BÜTÜN DÜNYAYI ARKAMIZDAN GÜLDÜRDÜ"

Savcı Eduardo Scardaccione, Berlusconi'nin polisi arayarak "El Mahrug, Mısır liderinin akrabasıdır" demesiyle ilgili olarak da "Mübarek hikayesi Mel Brooks filmlerine benziyor. Bütün dünyayı arkamızdan güldürdü" dedi.

"REŞİT OLMADIĞINI BİLMİYORDU"

Berlusconi'nin avukatı Franco Coppi ise "İstinaf Mahkemesi'nin kararında, Arcore'de (Berlusconi'nin villası) para karşılığı fuhuş yapıldığı kabul ediliyordu. Biz de savunma makamı olarak bunu sorgulamıyoruz, ancak Berlusconi'nin Ruby'nin o sırada reşit olmadığını bildiğine dair delil bulunmuyor" diye konuştu.

Yargıtay, İstinaf Mahkemesi'nin kararını onaylayarak Berlusconi'yi suçsuz buldu.

BERLUSCONİ'NİN KADER DAVASI

"Ruby" davası, Berlusconi için kader davası olarak görülüyordu. Suçlu bulunması halinde Berlusconi'nin siyasi kariyerinin sona ereceğine dikkat çekiliyordu. Davadan aklanmasıyla Berlusconi'nin yeniden güç toplayarak siyaset sahnesinde etkisini artırabileceği yorumları yapılıyor.