Petrol
92.37
0.03%
Euro
18.2792
0.19%
Dolar
17.9629
0.27%
Altın
1.024
0.25%
Borsa
2942
0.99%
Bitcoin
431.314
-1.04%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Beyaz Saray önünde Cuma namazı

  ABD'nin başkenti Washington'da yaşayan Müslümanlar, Kuzey Carolina eyaletinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden üç Müslüman gencin ölümüne dikkat çekmek için Beyaz Saray önünde Cuma namazı kıldı.
  • AA
  • 13.02.2015 - 23:53
  Beyaz Saray önünde Cuma namazı

  beyaz saray cuma

  Washington'da yaşayan bir grup Müslüman, Chapel Hill kasabasında kendisini "ateist" olarak tanımlayan Craig Stephen Hicks tarafından evlerinde silahla vurularak öldürülen 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed'i anmak için Beyaz Saray önünde toplandı.

  Beyaz Saray önünde Cuma namazı

  Dondurucu havaya rağmen yaklaşık 200 kişinin katıldığı anma töreninde, üç genç için dualar edildi.

  Buradaki konuşmalarda, ABD'deki Müslümanların kendilerini güvende hissetmedikleri ve islamofobinin tehdit edecek düzeyde arttığına dikkat çekilerek, 3 gencin cinayetinin "nefret suçu" kapsamında soruşturulması çağrısında bulunuldu.

  Konuşmalardan sonra katılımcılar, okunan ezanın ardından Beyaz Saray önünde Cuma namazı kıldı.

  "TERÖRÜ BEYAZ AMERİKALILAR DA YAPABİLİR"

  Töreni organize edenlerden Mahroh Jahangiri, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Chapel Hill cinayetinin ABD'de her geçen gün artmakta olan islamofobinin bir yansıması olduğunu kaydetti. Jahangiri, "Terör saldırılarının beyaz Amerikalılar tarafından da gerçekleştirilebileceği tüm dünya tarafından anlaşılmalı. Terör din ve ırk tanımıyor" ifadelerini kullandı.

  Washington kentinde hatip olan ve Cuma namazını kıldıran Adam Sbita ise ABD Başkanı Barack Obama'nın öldürülen 3 Müslüman genç için Trevyon Martin vakasındaki hassasiyeti göstermediğini belirterek, "Biz Obama'dan Trevyon Martin ve öldürülen diğer masum Amerikalılar için yaptığı gibi, bu cinayeti de kınamasını bekliyoruz. Obama'nın öldürülen üç parlak Amerikan vatandaşının ailelerini rahatlatacak birşeyler söylemesini ve yetkilileri soruşturmayı gerektiği gibi 'nefret suçu' kapsamında sürdürmeleri için görev başına çağırmasını istiyoruz. Cinayetin nefretle işlenmediğini ya da öldürülenlerin inançlarıyla herhangi bir ilgisi olmadığını söylemek tam bir saçmalık" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir